Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu Ülikool võttis aegade suurima laenu

TÜ raamatukogu avamine
TÜ raamatukogu avamine Autor/allikas: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli rektori kohusetäitja Tõnu Lehtsaar sõlmis esmaspäeval lepingu OP Corporate Bankiga, et laenata 24,4 miljonit eurot kolme ehitusinvesteeringu rahastamiseks.

Tegu on kõige suuremahulisema laenulepinguga Tartu Ülikooli ajaloos. Laenuleping on sõlmitud kümneks aastaks ja intressimäär on kolme kuu euribor pluss marginaal 0,52 prosenti. Ülikool võtab laenu välja kolmes osas käesoleva aasta jooksul.

Laenusummat kasutatakse raamatukogu rekonstrueerimiseks, spordihoone juurdeehituseks ja Delta maja ehituseks. Kolme objekti ehitussumma kokku on seejuures 47,4 miljonit eurot.

Tartu Ülikooli laenuportfelli suurus oli enne uut laenulepingut 9,51 miljonit eurot. Lisandunud laen tõstab ülikooli laenukoormuse aasta lõpuks tasemele 32,14 miljonit eurot. Nii palju laenukapitali pole ülikooli bilansis kunagi olnud.

Selle rekordi ülikool järgmisel aastal siiski ületab – Delta maja ehituse finantseerimiseks peab ülikool võtma veel laenu.

Laenukoormusele on seatud siiski piir. Nimelt on ülikooli finantsstrateegias sätestatud, et ülikooli laenukoormus jääb alla 25 protsendi ülikooli aasta tuludest. Ülikooli tulud 2017. aastal olid summas 149,77 miljonit eurot, mis lubab laenuportfelli viia tasemele kuni 37,44 miljonit eurot.

Ülikooli nõukogu, kes on käesoleva aasta eelarvet vastu võttes kinnitanud ka eelnimetatud laenu võtmise, on selgelt välja öelnud, et finantsstrateegias sõnastatud laenuportfelli ülempiiri tõsta ei planeerita.

Tartu Ülikooli rektorina ametisse astuv Toomas Asser ütles valimisele eelnenud debattides, et tema nägemuses peaks aeg, kus ülikool massiivselt panustas kinnisvara arendusse, läbi saama.

"Ülikool on ehitanud palju, aga see võiks olla lõppenud periood. Ehitustega võib hakata kokku tõmbama. Loomulikult tuleb praegu töös olevad või alustatud ehitised lõpetada, aga suuri investeeringuid hoonetesse ei peaks enam planeerima," ütles Asser ERR-i debatis.

"Sest need investeeringud konkureerivad ka palkadega. Ja tagantjärele tark olles, siis ma ei heidaks ette, et mingeid hooneid ehitati, aga oleks pidanud ehitama kvaliteetsemalt," ütles Asser.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: