Gaasi hind Balti regioonis tõotab Euroopa omaga võrdsustuda ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kolme aasta pärast valmib gaasitrass Leedu ja Poola vahel, mis muudab Balti riigid lõplikult Venemaa gaasist sõltumatuks.

Balti riikide ja Poola gaasivõrgufirmad allkirjastasid möödunud nädalal Poola ja Leedu vahelise gaasiühenduse GIPL kulude jagamise leppe.

Leppega katavad Baltimaad osa projekti kuludest Poolas. Leedu maksab sellest ligi 55 miljonit, Läti ligi 30 miljonit ning Eesti 1,5 miljonit eurot. Järgmisel aastal algav gaasiühenduse ehitus peaks ühtlustama Balti regiooni gaasihindu Euoopa omadega.

"Praegu näeme jätkuvalt gaasibörsihindadel kuskil 2-3 euro suurust hinnavahet megavatt-tunni koha. Pärast Leedu-Poola ühenduse valmimist võib eeldada, et ka paremad Kesk-Euroopa gaasibörsihinnad jõuavad Baltikumi. Läti, Leedu kolleegid maksvad päris palju enam, aga see kasu peaks olema suuresti kõigile ühetaoline," rääkis Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Balti riikide jaoks olulise projekti kogumaksumuseks on 558 miljonit eurot, millest 295 miljonit eurot moodustab Euroopa Komisjoni toetus.

Kuid veel enne Poola gaasitoru valmib järgmisel aastal Eesti ja Soome vahele Balticconnector.

"Me tahaks jõuda 2020. aastaks sinnamaani, et oleks Läti, Leedu, Soome ja Eesti ühtne gaasiturg, kus gaasi liikumine nende riikide vahel siis kuidagi täiendavalt tarbijatele mingid kulutusi kaasa ei too," ütles Veskimägi.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: