Ühes kriminaalasjas õigeks jäänud Soopi ähvardab siiski tingimisi vangistus

Aivar Soop
Aivar Soop Autor/allikas: ERR

Esmaspäeval ringkonnakohtus ühes asjas õigeks mõistetud endine Tartu vallavanem Aivar Soop läheb teises kriminaalasjas prokuratuuriga kokkuleppele, maksab ära kuriteoga seotud 8000 eurot ja võtab vastu tingimisi vangistuse.

Läinud aasta novembris otsustas Tartu maakohus, et Soop on süüdi toimingupiirangu rikkumises ja valla raha eest kütuse omastamises. Soobile määrati tingimisi vanglakaristus ja kohustus maksta riigile ligi 55 000 eurot. Soop ise kinnitas läbi kogu menetluse, et on süütu.

Kahest süüdistusest polnud Soop nõus just toimingupiirangu rikkumisega, kuna seda tehti tema hinnangul valla huvides.

Esmaspäeval mõistiski ringkonnakohus Soopi õigeks. Nimelt kui süüdistus ütles, et vallavanem tegi tehinguid sihtasutusega Emajõe Jõeriik ja oli samal ajal sihtasutuse nõukogus, siis ringkonnakohus leidis, et tehingute ajaks oli Soop nõukogust välja astunud. Ühtlasi leidis kohus, et tõepoolest sai tehingutest kasu mitte Soop, vaid Tartu vallaelanikud. Mis aga puudutab kütuse omastamist, siis ütles kohus, et kuna valla raha eest sai Soop endale kütust jupiti, siis ühte kriminaalset piiri, ehk 200 eurot ületavat omastamist ei toimunud. Prokuratuur plaanib otsuse vaidlustada, kuid missuguste argumentidega, selgub lähiajal.

"Ma arvan, et ega neil on suhteliselt raske edasi minna. Ringkonnakohus ju vaatas asja väga põhjalikult. Meil oli seal kaks apellatsiooni, isiklik ja advokaadi poolt tehtud, ja asju oli põhjalikult käsitletud," ütles Soop ERR-i raadiouudistele.

Hoopis teine lugu sai suurema hoo läinud sügisel, pisut enne seda, kui maakohus Soopi süüdi mõistis. Nimelt esitas prokuratuur talle uue kahtlustuse, mis hiljem vormus süüdistuseks ja võib juba nädala pärast oma lahenduse leida. Prokuratuur süüdistab Soopi Tartu vallavanemana riigihangete teostamise nõuete rikkumises ning Tartu valla rahaliste vahendite omastamises kolmandate isikute kasuks. Need teod jäävad aega, mil Tartus valmistuti Eesti Rahva Muuseumi avamiseks. Toona kulutas Tartu vald sadu tuhandeid eurosid, et teha Raadil erinevaid korrastustöid. Ühes heakorratööde hankes andis Soop eelise ettevõtjale, kes hanke ka võitis. Soop ise sellest süüdistuse järgi kasu ei saanud. Ühtlasi ei saanud ta isiklikku kasu ka omastamisest, küll aga võitsid Raadil asuvate erakinnistute omanikud.

"Nüüd on siis välja toodud need summad, et palju siis nende erakinnistute hooldamiseks või koristamiseks raha on läinud. See on siis see teema. Ja see oli kõik vahetult ERM-i peahoone lähedal. Nii saja või paarisaja meetri raadiuses," selgitas Soop.

Endine vallavanem tunnistab, et eraomanikud said Tartu valla töödest kasu, kuid ütleb samas, et tööd oligi tarvis ära teha. Kõige suurem asi puudutab Soobi sõnul ERM-i peahoonest saja meetri kaugusel asunud sõjaväehoone lammutamist.

"Ma näiteks vaatasin Eesti Vabariigi sajandal juubelil tehtud droonipilte. Ja ma kujutasin ette, et kui see laga seal oleks olnud, siis seal pildi peal oleks üks õudusunenägu olnud. Need said ära koristatud."

Pikka kohtusaagat ilmselt ei tule, sest nii Aivar Soop kui prokuratuur soovivad kokkuleppementlust. Kolmandatele isikutele omastatud ligi 8000 eurot on Soop vallale tagasi maksnud ja poolteistaastase tingimisi vanglakaristuse on ta valmis vastu võtma. See, kas ka kohus kokkuleppega nõustub, selgub 29. mail.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: