Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kolesõna 2016 on „kootsing“

{{1493699940000 | amCalendar}}

ERRi arvamusrubriigi korraldatud keelevõistlusel „Kolesõna 2016“ valiti eelmise aasta kõige ebaõnnestunumaks sõnaks "kootsing". Teisele kohale tõusis „päeva lõpuks“ ning kolmandaks jäi tükk aega teisel kohal püsinud „häštäg/hashtag“.

1. kootsing (36% häältest)

Tegemist on International Coach Federationi Eesti allorganisatsiooni korraldatud sõnavõistluse võitnud sõnaga. Võistlusel otsiti vastet ingliskeelsele sõnale „coaching“. See on ICF Estonia sõnul „inspireeriv ja loominguline partnerlus, mis toetab inimese isiklikku ja/või ametialast kasvu ning toimetulekut muutustega“.

Hääletajad heitsid „kootsingule“ ette toortõlkelisust ning seda, et eesti keeles puudub tüvel „koots“ igasugune seos coachingu mõttega.

Asemele pakuti järgmisi sõnu: „mentorlus“, „juhendamine“, „treenerlus“, „sootsing“ (tuletatud ladinakeelsest sõnast „socius“) ning „lootsimine“ (sõna „lootsima“ teine tähendus on eesti keeles „juhatama, juhtima“).

2. päeva lõpuks (26%)

Sellele keelendile heideti ette toortõlkelisust ning parasiitkasutust.

Asemele pakuti lisaks praegugi kasutatavale väljendile „lõppude lõpuks“ ka „viimsekspäevaks“.

3. häštäg / hashtag (24%)

Sõna peeti täiesti ebaeestipäraseks vaimuvaeseks toortõlkeks (või teise versioonina lihtsalt võõrsõnaks).

Asemele pakuti: „märksõna“, „teemaviit“, „trellid“, „silt“ ja „trips“ (kuna sotsiaalmeedias märksõna ees kasutatav kujund meenutab trips-traps-trulli mängu).

4. taristu (9%)

2010. aasta presidendi sõnavõistluse võidusõna häirivust ei osatudki ratsionaalselt põhjendada, enamasti oli tegemist mulle-ei-meeldi laadi selgitustega. Vaid mõni hääletanu viitas tegusõnale „tarima“ ja selle teistsugusele tähendusele. (Tegelikult põlvneb „taristu“ sõnadest „tari“ (kobar, ristkülikukujuline punutis) ja „tarind“ ehk konstruktsioon).

5. reka (5%)

Selle sõna puhul peeti eestlasele võõraks just häälduspilti.

Asemele pakuti soomepärane „rekka“ või siis kodumaine „veok“.

Keelevõistluse eesmärk on leida eesti keelde sobimatud väljendid ning nende asemele paremad. Seekordsel lõpphääletusel anti kokku 4000 häält.

Kokku esitati võistlusele 72 sõna. Eelvõistlusel said rohkem kui ühe hääle (aga mitte piisavalt, et lõppvõistlusele jõuda) järgmised sõnad:

  • kvaliteetaeg;
  • väljend „laual“ (asemele pakuti „arutlusel“ ja „töös“);
  • sisend;
  • proteiin (asemele „valk“);
  • õõvastav;
  • nörritav;
  • päravaatur (asemele „tagurduskaamera“).

Vikerraadio „Keelesäutsu“ toimetaja, eesti kirjanduse uurija ja kirjandusõpetaja Priit Kruusi kolesõnade teemalist intervjuud ETV saatest "Terevisioon" on võimalik vaadata käesoleva artikliga liidetud videost.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: