Leht: Valge Maja ametnikud on õppinud Twitteri jaoks Trumpi jäljendama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
USA president Donald Trump. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Valge Maja ametnikud, kes koostavad president Donald Trumpi Twitteri-postituste mustandeid kasutavad teadlikult grammatilisi iseärasusi, mis jäljendavad USA riigipea suhtlusstiili, rääkisid ajalehe Boston Globe allikad.

Boston Globe'ile on mustandites teadliku "Trumpi-keele" ("intentional Trumpese") kasutamist kinnitanud kaks Valge Maja allikat.

Võtete hulka kuuluvad näiteks hüüumärgi sage kasutamine, sõnade kirjutamine läbiva suurtähega mõne teema rõhutamiseks ning mõttekäikude üsnagi vaba omavaheline seostamine. Artikli suhelnud allikate ütlustest tuleb välja ka see, et Trumpi Twitteri-voog ei sünni üldsegi nii spontaanselt kui võib-olla esmapilgul tundub.

Kui Valge Maja ametnik soovib, et president mingil teemal säutsuks, kirjutab ametnik sellest presidendile memo, mis sisaldab kolme või nelja säutsumustandit, Trump valib seejärel versiooni, mis talle kõige rohkem meeldib, lisades sellele mõnikord omapoolse lõpliku viimistluse.

Samas ei tähenda see, et Trump ei võiks mõnel teemal täiesti omal algatusel säutsuda.

Kuigi ametnikud kasutavad teadlikult nö halba grammatikat, siis teadlikult nad sõnu või nimesid valesti ei kirjuta. Osa valge Maja ametnikest on isegi veendunud selles, et mida rohkem Trumpi säutsumisstiil nn eliiti šokeerib, seda rohkem tekitab see heakskiitu presidendi põhivalijate seas ja näitab, et tal on justkui "lihtinimese tunnetust".

Osa ametnikke on Trumpi jäljendamises juba nii osavaks muutunud, et presidendi Twitteri-kontot jälgivatel ajakirjanikel on sageli juba raskusi mõistatada, kas see on Fox Newsi hommikuprogrammi jälgiv riigipea ise või keegi tema kommunikatsioonimeeskonnast.

Valge Maja sotsiaalmeediajuht ja Trumpi Twitteri-konto haldaja Dan Scavino Boston Globe'i kommentaarisoovile ei vastanud. Valge Maja pressiteenistus keeldus samuti kommentaaridest.

Igal juhul erineb Trumpi Twitteri-kasutuse stiil radikaalselt teiste/varasemate USA juhtpoliitikute tavadest. Nii tema eelkäija Barack Obama kui ka vastaskandidaat Hillary Clintoni Twitteri-postitusi viimistlesid põhjalikult nende ametnikud.

Markantseim näide olevat aga vabariiklaste 2012. aasta presidendikandidaat Mitt Romney, kelle säutsule andis enne postitamist heakskiidu kuni 22 inimest. Selline tööprotsess röövis sõnumitelt igasuguse autentsuse ja spontaansuse, kuigi grammatiliselt oli tegu suurepäraste lausetega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: