Pärast Iiri hääletust oodatakse leevendust ka Põhja-Iirimaa abordikeelule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Suurbritannia peaministri Theresa May parteikaaslased ja ministrid nõuavad pärast Iiri rahvahääletust abordikeelu leevendamist ka Põhja-Iirimaal
Suurbritannia peaministri Theresa May parteikaaslased ja ministrid nõuavad pärast Iiri rahvahääletust abordikeelu leevendamist ka Põhja-Iirimaal Autor/allikas: PA/Scanpix

Suurbritannia poliitikud avaldavad peaminister Theresa Mayle survet Põhja-Iirimaa karmide abordiseaduste muutmiseks, pärast seda kui naaberiigis Iirimaal abordireeglite muutmine rahvahääletusel heaks kiideti. May ei saa aga pahandada Demokraatlikku Unionistlikku parteid, mille toetust ta parlamendienamuseks vajab.

Iirimaa valitsus hakkab teisipäeval arutama abordiseaduse muudatusi, pärast seda kui seaduste leevendamine rahvahääletusel ülekaaluka toetuse sai. Reedesel referendumil ütles kaks kolmandikku ehk 66,4% reformile "Jah!", 33,6% oli vastu. Muudatuste pooldajad võitsid palju suurema ülekaaluga kui arvamusküsitluste põhjal prognoositi.

Seaduseelnõu oli valmis juba enne reedest rahvahääletust. See näeb ette võimaldada raseduse katkestamist 12 esimesel nädalal ja erakorralistel asjaoludel kuni 24 nädala jooksul. Iirimaa terviseminister Simon Harris ütles, et lähinädalatel on kavas eelnõu ametlikult vormistada ja seejärel parlamendile esitada. Peaminister Leo Varadkar avaldas eile lootust, et muudatused kiidetakse heaks enne aasta lõppu.

Kui Iirimaal abordi-keeldu leevendatakse, siis Põhja-Iirimaal on endiselt abort peaaegu eranditeta keelatud. Inimõiguste organisatsioon Amnesty International kutsus Põhja-Iirimaad üles senist karmi korda muutma ja märkis, et Suurbritannia ei saa enam Põhja-Iirimaa naiste mure ees silma kinni pigistada.

Briti naiste ja võrdõiguslikkuse minister Penny Mordaunt ütles, et abordi seadustamise pooldajate võit peaks tooma leevendust ka Põhja-Iirimaa naistele.

"See oli ajalooline ja suur päev Iirimaa ja loodetavasti ka Põhja-Iirimaa naistele," ütles Mordaunt. "Nende lootustele tuleb vastata!"

Pärast seda kui Põhja-Iirimaa võimujagamise süsteem eelmise aasta algul kokku varises, teevad suuremaid otsuseid Briti võimud. Mistahes katse seaduse muutmiseks võib aga destabiliseerida Suurbritannia valitsust, sest peaminister May sõltub Demokraatliku Unionistliku partei toetusest. Üle 130 Briti parlamendi liikme, teiste seas May juhitavate konservatiivide esindajad on valmis toetama uue koduvägivalda puudutava seaduse muudatust, millega lubataks raseduse katkestamine Põhja-Iirimaal. Haridusministri Anne Miltoni sõnul tuleks parlamendiliikmetele jätta hääletusel vabad käed. Peaminister May esindaja sõnul peaks abordireeglite muutmine olema siiski Põhja-Iirimaa assamblee otsustada ja valitsus jätkab tööd võimujagamise kokkuleppe elustamise nimel.

Põhja-Iirimaa assambleel on õigus abordiseadused ülejäänud Suurbritannia seadustega kooskõlla viia, aga 2016. aasta veebruaris hääletati selle vastu ja pärast ühtsusvalitsuse lagunemist 2017. aasta jaanuaris ei ole assamblee enam kogunenud.

Toimetaja: Kai Vare

Allikas: Reuters, Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: