Lõhe hind on laineharjal

Soolatud lõhefilee
Soolatud lõhefilee Autor/allikas: Priit Luts/ERR

Norra lõhe hind on kerkinud rekordtasemele, sest pakkumine pole tulnud üha suurenevale nõudlusele järele, kirjutab Bloomberg.

Norra statistikaameti andmeil on lõhe hind tõusnud üle 75 krooni kilogrammist (7,7 eurot), kuigi veel pool aastat tagasi jäi hind 50-60 krooni vahele.

Suvel on oodata siiski hindade langust, sest Euroopas ja USA-s algab grillihooaeg, mil kala tarbitakse vähem.

Lõhetarbimise suurenemise taga on terviseteadlikkus ja kasvav nõudlus suurtes arengumaades, nagu Brasiilias või Hiinas.

Turgu pitsitab ka pakkumise vähenemine. Tootjate kosumine pärast 2016. aasta kriisi on olnud prognoositust aeganõudvam.

Kaks aastat tagasi levisid laialt meretäid, kes hävitasid üle maailma suure osa toodangust. Samal aastal tapsid mürgised vetikad teises suures kasvatuspiirkonnas Tšiilis miljoneid kalu.

Norras oli tänavu tavapärasest külmem, mistõttu kalad sõid vähem ja jäid suuruselt väiksemaks. Tšiili farmerid on kalu tänavu varem vees välja võtmas, sest kardavad taas mürgiste vetikate levikut.

Rimi ja Maxima: hind on kerkinud

Rimi jaeketist öeldi ERR-ile, et ettevõte ostab lõviosa lõhe kogusest Norrast, kes on lähiriikidest kõige suurem tootja. "Sellest tulenevalt oleme ka meie olnud mõjutatud hindade tõusust ja viimase poole aasta jooksul on lõhe ostuhind mõningal määral tõusnud."

Maxima Eesti kommertsdirektor Kristina Mustonen tõdes, et Norra lõhe hind on tõepoolest liikunud vaikselt üsnagi kõrgele.

"Eriti näeme punase kala hinnatõusu enne üldlevinud pühade perioode, mis mõjutavad samaaegselt hinda erinevates maades. Juhtub see seetõttu, et tegemist on ajavahemikuga, mil inimeste kalatarbimine kasvab, kuid samal ajal on kala ressurss piiratud. Nii näeme hinnatõusu üsna kiiresti," sõnas Mustonen.

Ta ütles, et Maxima ei osta kala otse Norra kasvatustest. "Saame enda klientide jaoks vajaliku mahu katta ja seda parima hinnaga läbi sellele spetsialiseerunud partnerite kasutamise. Meie eesmärk on otsida tarbijale soodsaimat pakkumist. Näiteks leiab meie valikust praegu forelli, mis on tõepoolest väga hea hinnaga."

Kuvatõmmis Bloombergi artiklist. Lõhe hinna kõikumine aastate lõikes. Autor: Norra statistikaamet/Bloomberg

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: