X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Amet: Taani listerioosipuhangus ei ole alust Eesti kalatööstust süüdistada

{{1552996920000 | amCalendar}}
Kala.
Kala. Autor/allikas: ERR

Veterinaar- ja toiduameti hinnangul ei ole alust Taanis esitatud süüdistustel, nagu oleks Eesti ettevõttest M.V. Wool pärit tooted seal puhkenud listerioosipuhangu allikaks.

"Meil ei ole alust arvata, et M.V. Wool tooted kujutaks ohtu meie või Taani inimestele," ütles veterinaar- ja toiduameti pressiesindaja Elen Kurvits teisipäeval ERR-ile.

Tema sõnul laekus ametile 8. märtsil Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) ja Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt informatsioon, milles anti teada viies Euroopa Liidu liikmesriigis Listeria Monocytogenese haiguspuhangutest inimestel. Reedel, 15. märtsil teavitas Taani pädev asutus Euroopa Liidu toidu ja sööda kiirhoiatussüsteemi RASFF vahendusel Eestit, et on algatanud Taani vahendaja kaudu Eesti ettevõtte M.V. Wool külmsuitsu kalatoodete turult tagasi kutsumise, ütles Kurvits.

Taani meedia kirjutas nädalavahetusel, et kokku on riigis alates 2016. aastast olnud üheksa listerioosi haigestumise juhtumit, millest kaks on lõppenud surmaga. Taani riikliku toiduinstituudi teatel haigestus üks inimene 2016. aasta detsembris, viis haigestumist oli 2017. aastal, üks eelmisel ning kaks sama tüüpi listerioosi on avastatud juba tänavu. Haigestunud olid vanuses 52-90 eluaastat mitmelt poolt Taanist ning kaks nendest surid. Kõik haigestunud olid juba enne listerioosinakkuse saamist haiged, mis tähendab, et nende organism oli nõrgestatud.

"Me teame, et nad surid 30 päeva jooksul pärast listerioosi avastamist, aga kuna nad kõik olid nõrgenenud immuunsusega või kannatasid samal ajal mõne teise haiguse käes, siis me ei tea, kas nad surid listerioosi tõttu," ütles Taani tervishoiuministeeriumile alluva nakkushaiguste ja bioloogiliste ohtudega tegeleva Statens Serum Instituti (SSI) esindaja Luise Müller veebiväljaandele Food Safety News.

Listerioosi tekitab bakter nimega Listeria Monocytogenes, millesse võivad nakatuda nii loomad kui ka inimesed. Listeria Monocytogenese laia leviku tõttu looduses puutuvad inimesed temaga sageli kokku, kuid sellega ei kaasne ilmtingimata infektsiooni. Bakter ohustab ennekõike nõrga immuunsüsteemiga inimesi. Listerioosile on omane pikk peiteaeg, mis varieerub mõnest päevast kuni kolme kuuni. Listeeriasse nakatumise põhjusteks võib olla saastunud toit nagu näiteks liha, kala, piimatooted, salatid ja puu- ja juurviljad. Erinevalt teistest toidu kaudu levivatest bakteritest võib listeeriabakter paljuneda isegi madalatel temperatuuridel ehk ka näiteks külmkapis.

"Listeriabakter leiti Taani importööri Eestis valmistatud tootest. Me ei tea, mis juhtus sealses tehases. Me teame, et see on Eesti tootja, selle tooteid ei töödelda ega pakendata Taanis ümber, vahetatakse ainult sildid ja saadetakse tarbijatele. Me ei saa välistada, et ilmneb uusi juhtumeid, kuna listerioosibakteril on pikk inkubatsiooniperiood," märkis Müller. Tema kinnitusel tehti haigestunutega läbi viidud intervjuude abil ning pärast listeeriabakterite leidmist Taani imporööri toodetes korraldatud analüüside järel kindlaks, et infektsioon oli Eestist pärit külmsuitsulõhes ja -forellis.

Eesti tooted importis Taani ettevõte Food With You ning neid müüsid kaupluseketid MENY, Bilka ja Føtex kõikjal riigis ning nüüdseks on 200-grammised pakendid tagasi kutsutud.

M.V. Wool: meie proovid on korras

Aktsiaseltsi M.V. Wool juhataja Mati Vetevool ütles teisipäeval ERR-ile, et nende toodete kontrollimisel pole avastatud ühtegi normidest kõrvalekaldumist ning kõik proovid on vastanud nõuetele. "Teeme veterinaar- ja toiduametiga igakülgset koostööd," kinnitas Vetevool.

Tema sõnul võeti veebruari lõpus ettevõttes 13 partiist 65 analüüsi listeeria-bakteri tuvastamiseks, mille kõigi puhul jäi näitaja selgelt alla Euroopa Liidus lubatud 100 ühiku. "Analüüsidest 17 puhul oli listeerianäit nullis ning 48 puhul jäi see alla 10 ühiku – seejuures oleks alles alates tuhandest ühikust toode inimesele ohtlik," lisas Vetevool.

"Hakkame tõestama, et me pole kaamel. Täiesti arusaamatu, miks taanlased nii väidavad, kuna pole ühtegi proovi, mis meile halba varju heidaks," rääkis Vetevool.

"Selgitamaks ettevõttes valitsevat olukorda ja tagasikutsutava partiiga seonduvat, käisid veterinaar- ja toiduameti ametnikud esmaspäeval M.V. Woolis kontrollkäigul. Tulenevat ohuteadetest on amet ettevõttele esitanud nõude täiendavate kontrollide teostamiseks ning ootab ettevõttelt oma enesekontrolli süsteemi täiendamist," rääkis Kurvits ERR-ile. Esmaspäeval võetud proovide kohta on siiski veel vara midagi öelda, lisas ta.

"Kontrollkäigu tulemusel võib asuda seisukohale, et ettevõte teeb omaltpoolt kõik selleks, et nii kodumaisele kui ka eksporturgudele üle antav toit oleks ohutu," ütles Kurvits ning ERR-i täiendava küsimuse peale kinnitas, et ameti hinnangul on ettevõtte tegevus piisav, et listerioosinakkust ära hoida.

Vetevool märkis õhtul saadetud pressiteate vahendusel, et lisaks kvaliteedi tagamisele tootmispoolel toimetatakse kalatooted edasimüüjateni spetsiaalsetes külmutusautodes, et tagada toodete õige säilitustemperatuur, vastavalt tootele kas vahemikus 0 kuni 4 kraadi või sügavkülmutatuna -18 kraadini. "Küll ei suuda me kontrollida edasist müügiahelat ning saame vaid kontrollida edasimüüja ladu," lisas ta.

M.V. Wool tegeleb kalatoodete töötlemise, pakendamise ja müügiga. Ettevõte kontrollib pisteliselt ka toorkalas bakterite esinemist, kasutades selleks ametlikult akrediteeritud toidulaboratooriume.

M.V. Wool müüb kalatooteid praegu seitsmesse välisriiki. Ettevõte on viimasel viiel aastal investeerinud tootmise kaasajastamisse kokku 2,5 miljonit eurot. Harkus asuv tootmishoone omab IFS sertifikaati, mis on kõrgeim toidutööstustele antav sertifikaat, teatas ettevõtte esindaja.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: