Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome seadusemuudatus suurendas alkoholimüüki

2018. aasta algusest on Soome toidupoodides müügil kuni 5,5-protsendine alkohol
2018. aasta algusest on Soome toidupoodides müügil kuni 5,5-protsendine alkohol Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soomes on alkoholimüük pärast seaduse-muudatusi mõnevõrra suurenenud. Sotsiaal- ja tervisoiuala järelevalveameti Valvira statistika näitab, et absoluutalkoholi ümber arvestatuna kasvas müük tänavu esimeses kvartalis võrreldes aastataguse ajaga 0,7%.

Selle aasta algusest on Soomes lubatud tavalistes toidupoodides müüa kuni 5,5-protsendist alkoholi. Varem oli piirang 4,7% ja kõik sellest kangemad joogid olid müügil vaid riiklikes Alko kauplustes. Sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi nõunik Ismo Tuominen ütles ajalehele Helsingin Sanomat, et üks mõjutaja oli kindlasti see, et tänavu olid Ülestõusmispühad märtsis, eelmisel aastal aga aprillis ehk teises kvartalis. Pühade ajal ostetakse tavapärasest rohkem alkoholi ja see mõjutab ka müügi-statistikat.

"Esimese kvartali põhjal on siiski liiga vara järeldusi teha, alkoholiseaduse mõjudest saab parema pildi, kui kogu aasta tulemus on teada, märkis Jokinen. "Valitsus prognoosiski, et Alko kauplustes ja restoranides müük väheneb ning toidukauplustes kasvab. Kui uus algatus viib alkoholimüügi veelgi enam tavapoodidesse, siirdub alkoholi tarvitamine senisest rohkem restoranidest kodudesse ja tänavatele," lisas Jokinen. Ta pidas silmas valitsusse kuuluva Kokoomuse kavatsust Alko monopoli järk-järgult vähendada, nii et toidupoodides saaks müüa ka veini ja edaspidi kangematki alkoholi.

Enne seadusemuudatuse jõustumist prognoositi, et uus kord toob kaasa Long Dringi ja õlle hinna alanemise 40%. Seda ei ole juhtunud, küll on aga suurenenud soomlaste armastatud "longero" müük toidukauplustes. Absoluutalkoholi ümber arvestatuna kasvas Long Dringi müük 95%. Alko poodides on nii õlle kui longero müük vähenenud ja ka alkoholi toomine välismaalt, sealhulgas Eestist on vähenenud.

Enne seadusemuudatust ennustati ka, et alkoholi müügi korra leevendamine suurendab tarbimist 6%. Kuna seoses seadusega tõsteti aga alkoholiaktsiisi, vaadati ka prognoos üle ning uue ennustuse kohaselt kasvab alkoholi tarbimine Soomes aasta kokkuvõttes asjatundjate hinnangul 4%.

Toimetaja: Kai Vare

Allikas: Helsingin Sanomat

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: