Yle: Soome praegune valitsus alkoholi kaugmüügi eelnõud ei esitagi

Soome parlamendi (Eduskunta) istungitesaal.
Soome parlamendi (Eduskunta) istungitesaal. Autor/allikas: twitter.com/SuomenEduskunta

Alkoholi kaugmüügi keelamise teemal pole Soome valitsuses endiselt kokkuleppele jõutud, sest Keskerakond ja Koonderakond jätkuvalt vastupidistel seisukohtadel. See tähendab, et enne aprillis toimuvaid valimisi selles küsimuses ilmselt mingit lahendust ei tule.

Yle andmetel pole valitsusel kavas enam parlamenti tuua eelnõud, millega oleks täpsustatud alkoholi välismaist kaugmüüki puudutavaid reegleid.

Alkoholi kaugmüügi teema jäeti kõrvale, kui eelmisel aastal kiideti Soomes heaks uus alkoholiseadus. Viimase üle hääletades parlament siiski eeldas, et valitsus hakkab täpsustama ka kaugmüüki puudutavaid reegleid. See on aga takerdunud erimeelsuste taha, sest vaja on arvestada nii Alko positsiooniga turul, eesmärkidega rahvatervise vallas kui ka kaupade vaba liikumisega Euroopa Liidus.

Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeerium on seni tõlgendanud, et alkoholi netimüük ja kohaletoimetamine on välismaalt on praeguste seaduste kohaselt keelatud. Kuna seadus on sellel teemal aga ebaselge, siis praktikas on soomlased tellinud välismaistest veebipoodidest alkoholi juba pikemat aega.

Kui tervishoiuministeeriumi ametnikud on keeldu toetanud, siis näiteks Euroopa Komisjon leidis, et rahvatervist puudutavad argumendid pole piisav põhjus, et keelata alkoholi kaugmüük välismaalt ja piirata seeläbi kaupade vaba liikumist EL-is. Osa Koonderakonna poliitikutest tervitas Euroopa Komisjoni hinnangut kui "vabaduse võitu".

Kuigi seaduse hääletusele panek ja heaks kiitmine Soomes ei eelda Komisjoni luba, võib olukorras, kus siseriiklik seadus on selges vastuolus EL-i seadustega, eeldada, et mingil kujul võib see teema jõuda Euroopa kohtusse.

Nüüd on see aga kõik aga ilmselt kaugema tuleviku teema, sest praegune valitsus enam selle eelnõuga välja ei tule.

Kaugmüüki puudutav seadus ei puuduta inimeste endi poolt välismaalt toodud alkoholi. Kaugmüügi temaatika on tugevalt seotud ka Soome avalikkuses palju vastukaja saanud nn Alkotaxi kohtuprotsessiga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: