Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raekoja platsil punalippude all esinevad lapsed viisid poliitikud sõnasõtta

{{1527677160000 | amCalendar}}
Foto: Kristen Michal

Kolmapäeva õhtul Raekoja platsil etenduv lavastus, kus lapsed esinevad punalippude all, ajas sotsiaalmeedias sõnasõtta Reformierakonna ja Keskerakonna poliitikud.

Reformierakonna juhatuse liige Kristen Michal postitas sotsiaalmeediasse video, kus Raekoja platsi laval lehvivad ENSV ja NSVL-i punalipud ning kus lapsed laulavad ja tantsivad. Laste taustal olevas videomaterjalis sõidavad nõukogude tankid Tallinna. Ülespandud video tõi hulga sapiseid kommentaare ning näiteks Eerik-Niiles Kross küsis: "Natsilipud ikka on?"

Ka ekspeaminister Taavi Rõivas jagas videot ja märkis, et iseseisev Eesti ei mäleta okupatsiooniaega lõbusa nostalgiana.

"Jüri Ratas, see, mida Sinu meeskonnakaaslased Tallinnas teevad, ei ole enam ammu naljakas," kirjutas Rõivas.

Keskerakonda kuuluva Tallinna kesklinna vanema Vladimir Sveti sõnul on Michali jagatud video puhul tegemist Eesti 20. sajandi ajaloole pühendatud tüki prooviga.

Svet ütles ERR-ile, et etendus kestab 40 minutit ja seda võib näha õhtul Raekoja platsil.

Svet selgitas, et etenduse keskmes on üks Eesti noormees, kes satub Tallinna vanalinna 20. sajandi hakul ja hakkab üle elama kõiki 100 aasta jooksul Eestit puudutanud episoode.

"Paratamatult on üks episood ka Nõukogude aeg. /.../ Kahjuks on juhtunud nii, et poole 20. sajandi ajaloost on Eesti olnud Nõukogude Liidus," sõnas Svet.

Svet rääkis, et videos on näha ka haakriste ja Saksa okupatsiooniga seonduvat.

Svet rääkis, et osa on pühendatud ka iseseisvusaastatele ja etendus kulmineerub Eesti taasiseseisvumisega ja sini-must-valge lipu toomisega Raekoja platsile.

Lavastuse autor on Sveti sõnul Vahur Keller, kes on varem töötanud Nukuteatris.

Svet rõhutas, et Tallinna linn ega lavastuse tegijad ei ülista Nõukogude aega või mingit muud režiimi ja ei anna hinnanguid.

Lavastaja: ühe lõigu väljakiskumine on vägivaldne

ERR-i ajakirjanik Vahur Lauri, kes õhtul etendust vaatas, kommenteeris "Aktuaalsele kaamerale", et sotsiaalmeedias levinud video näitas vaid ühte episoodi kogu etendusest.

"Vanalinna päevad on Tallinna linna pidu ja Tallinna linna on valitsenud pikka aega Keskerakond ja seetõttu avalikkus vaatab erilise tähelepanuga kõiki neid märke, mida võib lugeda välja üritusest, mis toimuvad justkui Tallinna linna egiidi all," rääkis Lauri.

"Vaatasin etenduse ära ja tõepoolest, seal oli punaseid lippe, seal oli Stalin, Brežnev ja Poska, aga mis sotsiaalmeedias levis, oli ainult üks episood kolmveerand tundi kestnud etendusest," lisas ta.

Etenduse lavastaja Vahur Keller ütles, et lõigu kiskumine kontekstist välja on vägivaldne.

"See oli üks väike lõik, mida on väga vägivaldne kiskuda kontekstist välja. See on meie ajalugu, midagi ei ole teha. Niimoodi juhtus selle 100 aasta jooksul. Kahjuks see okupatsioon kestis 50 aastat," rääkis Keller.

"See, mida me näitasime, ei olnud loomulikult mingil kujul mingi propaganda. See oli selle ajastu jõuhrkuse ja absurdi näitamine. Etenduse kulminatsioon oli see, kus Eesti lipp viidi Raekoja torni, mis oli väga hingeliigutav, kus Eesti sai taas vabaks. See oli teekond vabadusest vabaduseni, mille vahel käis tõesti ka see tanksaabastega ja punalippudega ülemarssimine Eestimaast," selgitas lavastaja.

Vanalinna päevade kodulehel öeldakse kolmapäevaõhtuse lavastuse kohta järgmist:

Vanalinna päevade avalavastus "Sajandi unistus". Romantiline kontsertetendus läbi sajandi tormiliste sündmuste vabaduse poole.

Autor ja lavastaja Vahur Keller, muusikajuht Siim Aimla, koreograaf Piret Torm-Kriis. Osalevad Kait Kall, Siim Aimla swingbänd, Swinging Sisters, Hedvig Hanson, Silver Laas, tantsustuudio Modus, Trikivabrik jt.

Avalavastuse meeleolu hoiavad üleval ja rõõmsalt koduteele saadavad:
Sõpruse segakoor (Viru väravad)
Kadrina segakoor (Harju tänav)
Nuku koor (Nunne tänav)
EBS kammerkoor (Pikk tänav)

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: