Kopli prügila ümbersünd elamukvartaliks seisab keskkonnaküsimuste taga

Kopli prügila aadressil Maleva tänav 4 nelja aasta eest.
Kopli prügila aadressil Maleva tänav 4 nelja aasta eest. Autor/allikas: Jaanus Lensment/Eesti Meedia/Scanpix

Põhja-Tallinna linnaosakogu on korduvalt arutanud praeguseks suletud Kopli prügila lähiala planeeringut, mis näeb ette sinna eelkõige väikeelamute ning ka tootmis- ja äripindade rajamist, kuid kõigi ideede puhul peab esmalt ära ootama keskkonnauuringute tulemused.

Sel nädalal oli Kopli prügila lähiala planeering taas Põhja-Tallinna linnaosakogu päevakorras. Linnaosakogu liige Jaak Juske ütles ERR-ile, et planeering on suhteliselt lõppjärgus ning sellele tehti väiksemaid täiendusi. Küsimused puudutasid juurdepääsuteid.

"Sinna tuleb korralik asum mäe ümbrusesse, aga mäge ennast ei saa kasutada. Piirangud on peal, kuna prügila alles ametlikult suleti," ütles ta.

Põhja-Tallinna arhitekt-maakorraldaja Lea Teeääre sõnul suleti prügila vastavalt kavale, aga selle seireaeg on 30 aastat ja praegune arendaja Slops peab seal kokku lepitud seireid ja vaatlusi tegema. Millal saab plaanidega edasi minna, sõltub keskkonnauuringutest.

"Keskkonnamõjude hindamine on toimunud ja seal oli selline oluline soovitus, et ehitustegevuse käigus ei tohi avada suletud jäätmeladestust. See paneb natuke piirangud teedeehitusele ja üldse ehitamisele, aga ette on nähtud arhitektuurikonkurss. Millal seda avalikult saab kasutama hakata, sõltub keskkonnaameti loast. Kui see vastab igasugustele avaliku kasutamise nõuetele, siis saabki," lausus ta.

Piirkonda puudutavad planeeringud näevad ette, et endise prügila kõrvale Neeme tänav 30 kinnistule ja selle lähialale tuleb esimeses etapis kaheksa üksikelamukrunti ning Neeme tänava äärde nelja korteriga kortermaja. Teises etapis peaks lisanduma 15 paariselamukrunti, millest kuus riigimaale. Lisaks rajatakse siis ka juurdepääs avalikult linnatänavalt.

Maleva tänav 4 kinnistule tuleb detailplaneeringu kohaselt viis äri- ja tootmisala krunti. Kaugemas tulevikus peaks sõidutee kulgema ümber mäe.

"Praegu on küsimus idapoolses tees," lausus Teeääre. "Meil jäi maakomisjonis ja linnaosakogus selline teema, et kergliiklustee ehitaks välja, aga sõidutee ehitaks siis, kui mägi saab avaliku kasutuse."

Linnaosa arhitekti sõnul kavandatakse kergliiklusteed Laevastiku tänavalt ja see lõpeks Maleva tänaval. Kaugemas tulevikus võiks aga kergliiklusteed minna ümber ja kindlasti ka üle endise prügimäe.

Millal keskkonnaamet oma seire valmis saab, on Teeääre sõnul raske öelda. "Meil on kokku lepitud, mis ajal nad mida kontrollima peavad ja praegu ei oska seda täpselt öelda, see on ikka aastate küsimus. Kõrvu on jäänud selline asi, et enne kolme aastat ei juhtu küll midagi," tõdes ta.

See tähendab, et enne ei saa midagi ka ehitada. Küll aga tuleb kergliiklustee arhitekti sõnul tõenäoliselt varem.

Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid ütles, et Kopli muutub lähema viie-kümne aasta jooksul üsna oluliselt, arvestades, et algab ka Kopli liinide ehitus ning korrastatakse ka mereäär ning piirkonna pargid.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: