Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna-Tartu maantee uus lõik vajab paremat mobiililevi

Aastast 2022 võib teekond Tallinnast Tartusse minna mitmeid minuteid kiiremaks.
Aastast 2022 võib teekond Tallinnast Tartusse minna mitmeid minuteid kiiremaks. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Mobiilioperaatorid paluvad riigilt abi, kuna Tallinn-Tartu maantee uus lõik võib muidu kehva mobiilileviga jääda.

Tallinna ja Tartu vahele jääva Kose-Mäo teelõigu esimene neljarealine etapp ehk Kose-Ardu saab plaanide järgi valmis juba 2020 aastal.

Mobiilioperaatorid on aga enda taristu seadnud tänase trassi järgi, mis tähendab, et ehkki mobiililevi jaguks ka uuele teele, siis kvaliteedi ja andmemahu poolest see kriitikat ei kannataks.

"Uue tee trass läheb enam-vähem läbi metsa ja päris raba isegi. Viimane ots ehitatakse läbi väga väikese inimasustusega ala. Võrreldes selle sidekoormusega, mida mõned marjulised ja seenelised tekitavad, on suure maantee trassil koormus kordades suurem," rääkis Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liidu tegevjuht Jüri Jõema.

Nii on telekommunikatsiooniettevõtted välja arvestanud, et Kose ja Mäo vahele oleks tarvis nelja uut mobiilimasti.

Kiirem on just nende kolme mastiga, mis jäävad Kose ja Võõbu vahele, sest esimese etapi muldkeha juba rajatakse.

"Koos selle uue teega oleks võimalik valmis ehitada ka infrastruktuur. Lihtsustatult, kui teed ehitatakse, on väga odav panna sinna üks toru juurde, kuhu on võimalik hiljem valguskaabel sisse tõmmata. Kui seda mitte kohe teha, läheb see pärast palju rohkem maksta," ütles Tele 2 erilahenduste- ja tehnoloogiadirektori Ardi Aolaid.

Just infrastruktuuri ehitamiseks ootavad ettevõtted nüüd riigi abi. Niisuguse taristu hinnaks prognoosivad ettevõtted kuni pool miljonit eurot. Selle arvestuse järgi jääks mobiilioperaatorite kanda need seadmed, mis sätitakse mastide külge. Samas riigile tehtud pakkumise nimekiri pikem.

Seda siis juhuks, kui riik ise mobiilimaste püstitama ei hakkaks. Kusjuures kõige kriitilisem on maa leidmine. Sest ega oma koduõue mobiilimaste väga soovita. Ja ka siin võiks riik appi tulla.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: