Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sagedastest kaebustest hoolimata Novatours SmartLynxiga koostööd ei lõpeta

Ehkki SmartLynxi lendude hilinemine on pannud kliendid kaebusi esitama, on reisikorraldaja Novatours koostööga rahul ega plaani selle lõpetamist.
Ehkki SmartLynxi lendude hilinemine on pannud kliendid kaebusi esitama, on reisikorraldaja Novatours koostööga rahul ega plaani selle lõpetamist.

Aastaga on Eesti tarbijad esitanud SmartLynxi lennufirma vastu 142 kaebust, kõigil juhul põhjuseks lennu hilinemine üle kolme tunni. Ehkki lennufirma punktuaalsus on Tallinna lennujaama viletsamate seas, ei kavatse SmartLynxi oma tšarterlendude partnerina kasutav reisikorraldaja Novatours nendega koostööd lõpetada.

Möödunud aasta juunist kuni tänavu maikuu lõpuni ehk viimase 12 kuu jooksul on Novatoursi kaudu SmartLynxiga Tallinna lennujaamast soojamaareisidele startinud Eesti elanikud esitanud tarbijakaitseametile 142 kaebust, kõigil juhtudel üks põhjus: üle kolme tunni hilinenud lend - alates sellest ajast tekib reisijal õigus küsida lennufirmalt kompensatsiooni.

Ja pikaajalisi hilinemisi on SmartLynxil sageli. Näiteks möödunud aasta aprillikuus oli lennufirma täpsus (ehk lennud ei hilinenud rohkem kui 15 minutit) 72 protsenti. See tähendab, et üle veerandi ettevõtte lendudest hilines. Tänavu aprillis olid näitajad paremad: lennufirma lendude täpsus oli 80 protsenti ehk viiendik lendudest hilines.

Võrdluseks: möödunud aasta punktuaalseimad lennufirmad Tallinna lennujaamas olid Norwegian ja Finnair (täpsus vastavalt 89,9 ja 88,2 protsenti). Keskmiselt oli Tallinna lennujaama mullune punktuaalsus kõigi liinide peale kokku 83 protsenti.

Vaatamata pidevate tehniliste rikete tõttu hilinevatele lendudele - mis sageli on edasi lükkunud ka kümme tundi või järgmisesse päeva -, kasutab Leedu reisikorraldaja Novatours Läti lennufirma SmartLynxi (mille Eesti haru juht on samas leedukas Žygimantas Surintas) oma tšarterreiside lennupartnerina edasi. Lõunanaabritest ettevõtete koostöö on kestnud juba seitse aastat.

"Viimastel kuudel toimunud hilinemiste tihedus on olnud ka meile halvaks üllatuseks ja me ei ole, sarnaselt klientidega, antud olukorraga rahul. SmartLynxi juhtkonna hinnagul on tekkinud olukord tõeliselt kahetusväärne ja hilinemiste jada tingitud mitmete asjaolude koondumisest. Samas kinnitas lennufirma Novatoursile, et hilinemiste ahel on ajutine ja lennukid väljuvad taas plaanipäraselt," kommenteeris koostööd Novatoursi turundus- ja suhtekorraldusjuht Olev Riisberg.

"Vaatamata ajutistele tõrgetele lennuaegade täpsuses, on lennufirma üldjoontes olnud Eesti ja Läti reisikorraldajatele igati stabiilseks koostööpartneriks," kinnitas ta.

Ehkki pikad ja sagedased hilinemised on olnud põhjustatud tehnilistest riketest, Novatours SmartLynxi lennukite tehnilise korrasoleku pärast ei muretse ning selle alusel koostöö lõpetamist vajalikuks ei pea.

"Üks võtmetegureid kliendirahulolus on sujuv lend ja tasemel teenindus pardal. Klientide turvalisus on Novatoursi prioriteet number üks ja lennuki tehnilises seisukorras me allahindlusi ei tee. Reisijate ohutus ja heaolu on ka SmartLynxile ülimalt olulised. Lennufirma lennukeid kontrollitakse regulaarselt ning kõige kõrgemate turvalisusmeetmete kohaselt," kinnitas Riisberg.

Ohtrad tehnilised rikked ei ole andnud alust lennusertifikaadi tühistamiseks, kinnitas ERR-ile lennuamet.

"Smartlynx Airlines Estonia OÜ-le on väljastatud lennuettevõtja sertifikaat (AOC) ja ettevõtte üle teostatakse pidevalt järelevalvet. Kõigi ettevõtetega, kellele oleme AOC väljastanud, on turvaline lennata," kinnitas lennuameti kommunikatsioonijuht Marelle Pihlak.

Teenuse järjepidevuse tagamise üle, mis hõlmab endas nii finantsilist suutlikkust kui täpsust, teeb aga järelevalvet majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, mis tegeleb liinilubade väljastamisega.

Vaatamata sellele, et SmartLynxi lendude hilinemise peale on esitatud ohtralt kaebusi ning Tallinna lennujaam on hädas kõigi tšarterlendude vähese täpsusega, väljusid Riisbergi väitel SmartLynxi lennud möödunud aasta peale keskmiselt 83-protsendiliselt õigeaegselt.

Ehkki mõni 142 kaebusest, mis SmartLynxi vastu on esitatud, on tarbijavaidluste komisjonis alles läbivaatamisel, on ettevõte rahuldanud vabatahtlikult kõik hilinemistest tulenevate kaebuste kompensatsiooninõuded, kinnitati ERR-ile tarbijakaitseametist.

Hüvitise määrad jäävad vahemikku 125-600 eurot, sõltudes lennu vahemaast ja hilinemise pikkusest.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: