ERR Lätis: Valka lähistele kavandatava suurkanala rajamine on takerdunud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Euroopa suuruselt viies munatootja Ovostar soovib Eesti piiri lähedale Valka omavalitsusse rajada suure farmi- ja tööstuskompleksi. Projekt on aga takerdunud, sest Läti poliitikud ei nõustu tööstuspargi rajamiseks eraldama riigile kuuluvat metsamaad.

Kolme miljoni kanaga farmile on Valka lähedal otsitud neli aastat sobilikku kohta ja nüüd on see Saule raudteejaama lähedal riigimetsas leitud. Tundub, et projekt jääb ka siin katki, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ovostari idee on ahvatlev - suurinvesteering pealinnast kaugele, väheneva ettevõtlusega piirkonda, lubatakse kuni 200 uut töökohta. Kompleks hõlmaks kõike - inkubaatoreist ja noorlindude kasvatusest erinevate munatoodete tootmiskompleksini välja.

"Seal saaks rakendust need, kel on raske leida tööd. Näiteks maal elavad 50-aastased ja vanemad naised. Kuid loomulikult vajatakse seal ka kõrgelt haritud ja makstud spetsialiste - veterinaare, tehnolooge, insenere ja teisi," selgitas Valka omavalitsuse esimees Vents Armands Krauklis.

Tootmiskompleksi rajamiseks on ka oma nõuded - vajatakse 70 hektarit maad, raud- ja maanteeühendust, sadam ei tohi olla väga kaugel. Valka omavalitsus on läbi kaalunud kõikvõimalikud erinevas omandivormis paigad, kuid linna ja elamute lähedale farmi rajada ei saa.

"Probleem on see: kuitahes moodne munavabrik ka poleks, levib sealt ikka lõhna või haisu. Algul olidki meil läbirääkimised omavalitsusele kuuluva maa üle linna servas Lugaži raudteejaama ümbruses," ütles Krauklis.

Nii jääb ainus võimalus - riigimetsale kuuluv maatükk Saule raudteejaama kõrval, Eesti piirist vähem kui paarikümne kilomeetri kaugusel. Et aga sinna tööstusparki rajada, on vaja parlamendi otsust eraldada riigimetsamaa kohalikule omavalitsusele, kes omakorda rendiks selle ettevõtjaile.

"Keskkonnanõuete ja ettevõtte vajaduste vahel tuleb leida kompromiss, et ei kahjustataks loodust ja saaks arendada ka tootmist," selgitas Läti seimi majandus-, keskkonna- ja regionaalpoliitika komisjoni esimees Romans Naudinš.

Samas on investorid valmis seadma osale summast deposiidi ja kompleksist on huvitatud ka teraviljakasvatajad.

"Kui on selge, et Läti poolel pole võimalik seda investeeringut ellu viia, siis vaatame siin, Eesti poolel lähiümbruses ringi. Äkki mõningail tingimustel on meil võimalik leida sobiv maatükk ja seda investorile pakkuda," arvas Valga vallavanem Margus Lepik.

Ovostari kompleks tuleks pisut võimsam Lätis praegu tegutsevast Balti- ja Põhjamaade suurimast munatootjast Balticovo, kus on 2,8 miljonit kana. Eestis asuv kuue kanalaga Kulli farm mahutab 330 000 kana.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: