Macron hoiatas tuumavastasseisu süvenemise eest Iraaniga

Prantsusmaa president Emmanuel Macron.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Autor/allikas: J.E.E/SIPA/Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron hoiatas teisipäeval tuumavastasseisu süvenemise eest Iraaniga pärast seda, kui Teheran teatas plaanidest suurendada uraanirikastusmahtu.

Prantsuse president kutsus ühisel pressikonverentsil Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga "kõiki olukorda stabiliseerima ja mitte tõukama seda eskalatsiooni tagant, mis viib ainult ühe asjani - konflikt".

Iraan teavitas teisipäeval ÜRO tuumajärelevalve ametit, et suurendab uurani rikastamist mahus, mis jääb Iraani tuumaleppe raamidesse.

Macron möönis pärast Pariisis peetud kohtumist, et kuigi islamivabariik tõstis selle otsusega survet Iraani tuumaleppe kolmele Euroopa osalisele, asetas ta pingete suurenemise eest süü ka USA presidendile Donald Trumpile, kes 2015. aastal suure vaevaga sündinud leppest mais lahti ütles.

"Kui otsustate leppele omalt poolt lõpu teha, ei julgusta see teist poolt sellest kinni pidama," lausus ta, nimetades seda "terveks mõistuseks".

Prantsuse presidendi sõnul ei ole tal mingeid andmeid selle kohta, et Iraan oleks lepet rikkunud.

Macron nõustus küll Netanyahuga, et leppel on puudused, kuid lisas, et "kui te peate seda ebapiisavaks, siis on see siiski samm edasi sellelt, mis oli olemas varem, ning on parem seda säilitada".

Iraani tuumaleppele jõuliselt vastu seisev Netanyahu ütles, et ei püüdnud veenda Macroni seda hülgama. Iisraeli peaminister usub enda sõnul, et Euroopa loobub USA survel selle päästmisele suunatud jõupingutustest.

Ühendriigid on andnud Euroopa firmadele kuus kuud aega Iraanis tegevus lõpetada ning ähvardanud neid vastasel juhul sanktsioonidega.

"Ma ei palunud president Macronil leppest lahkuda. Arvan, et majanduslikud realiteedid panevad asjad paika. Seetõttu me ei keskendunud sellele," lausus Netanyahu. "Me keskendusime sellele, kuidas peatada Iraani agressiooni piirkonnas".

Ta süüdistas Iraani tuumaleppe alusel sanktsioonide tühistamise tulemusena vabanenud raha kasutamises "mitte Iraani arendamiseks, mitte selle mõõdukamaks muutmiseks", vaid oma sõjalise kohaloleku suurendamiseks sõjast laastatud Süürias.

"See vallandab uue ususõja, uue kodusõja...ja kuhu lähevad põgenikud? Nad lähevad ühte kohta, siia (Prantsusmaale) või Saksamaale või Euroopasse," lausus Iisraeli peaminister, korrates esmaspäeval Saksa kantslerile Angela Merkelile antud hoiatust.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: