Tõniste sõnul pidas valitsus aktsiisi võluvitsaks

Rahandusminister Toomas Tõniste (Isamaa) ütles, et valitsus, mis alkoholi aktsiisitõusude kohta analüüse ei teinud, pidas aktsiisitõuse võluvitsaks, millega lahendada kaks probleemi korraga.

Tõniste sõnul võiks poliitikud süü üksteise kaela veeretamise asemel vaadata peeglisse. "Tuletame meelde, et 2014. aastal Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide koalitsioon tõstis varem laiapõhjaliselt kokku lepitud aktsiisiredelit märgatavalt just kange alkoholi osas, mille tulemusena sai alguse piirikaubandus ja tänane koalitsioon soovis lahja alkoholi aktsiisi ka järgi tõsta ja tänu sellele ongi sellised tulemused," ütles Tõniste "Aktuaalse kaamera" stuudios.

Tõniste tunnistas, et praegune valitsus tõepoolest ei teinud enne aktsiisitõusu ega ka protsessi käigus analüüse. "Neid analüüse ei ole aktsiisitõusule tehtud, on arvatud siiamaani, et aktsiis on nagu võluvitsake, millega saab alati kaks kärbest ühe hoobiga - eelarvesse rohkem raha ja vähendada tarbimist, aga elu näitab, kui ikkagi millegagi üle piiri minnakse, siis tulemus võib olla ka vastupidine," lausus Tõniste.

Küsimusele, kas rahva tervist saab üldse alkoholi aktsiisitõusuga parandada vastas Tõniste, et aktsiisi tõus on sellest protsessist üks osa.

"Tegelikult on siin väga palju muid tegureid, kõige tähtsam on inimeste teadlikkus," sõnas Tõniste.

Lätis alkoholi ostmist vähendada aitavad Tõniste sõnul otsused, millega valitsus loobus tuleva aasta aktsiisitõusust. "Varasemad aktsiisitõusu otsused on ümber vaadatud ja tänu sellele, et naaberriikides aktsiisid tõusevad, siis see juba tasandab seda vahet," lisas rahandusminister.

Eesti elanikud tarbisid eelmisel aastal täiskasvanud elaniku kohta keskmiselt 10,3 liitrit absoluutalkoholi, mida oli 0,7 protsenti enam kui aasta varem.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: