X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Karilaid: on inimesi, kes ei suuda siiani erakonna juhi vahetusega leppida

Jaanus Karilaid.
Jaanus Karilaid. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles, et on tunda, et siiani on erakonnas inimesi, kes ei suuda leppida Jüri Ratase saamisega erakonna esimeheks. Karilaiu sõnul räägitakse protestimeelsete fraktsiooni liikmetega esmaspäeval ja üritatakse leida ühine keel.

Peeter Ernits, Olga Ivanova, Heimar Lenk, Oudekki Loone, Marika Tuus-Laul ja Vladimir Velman ühinesid kolmapäeval riigikogus opositsiooni saadikutega ning katkestasid häältega 45:40 valitsuse algatatud erastamisest laekuva raha kasutamise seaduse muutmise seaduse eelnõu teise lugemise. Eelnõuga oleks antud omandireformi reservfondist raha kirikutele. Mis põhjusel need kuus keskerakondlast kolmapäeval erakonnale vastu hääletasid?

Meie fraktsiooni liikmed on põhjendanud seda sellega, et nemad tahavad kirikutele teist katteallikat, et mitte sundüürnike fondist seda raha võtta. Mina seda väga üle ei dramatiseeriks. See on normaalne parlamentaarne debatt, kõikide asjadega alati ei peagi nõus olema. Antud juhtumil selle eelnõu puhul näga ka väga palju Reformierakond vaeva, et seda tüli õhutada. Esmaspäeval on meil fraktsiooni koosolek, räägime asjad uuesti läbi ja küllap suudame sealt edasi minna. Me oleme ka varem lubanud inimestel hääletada teistmoodi. See näitab ka erakonna tugevust, et me talume ka teistsuguseid arvamusi. Kui mingi asi ei õnnestu, siis saame uuesti kokku ja arutame uuesti. Igal juhul on kokkulepe, et kirikud raha saavad, aga nüüd me siis vaidleme selle katteallika üle.

Need fraktsiooni liikmed on ka varem paistnud silma teatava protestimeelsusega erakonna üldise liini suhtes. Kas see kolmapäevane juhtum oli järjekordne episood selles protestimeelsuse vaimus või pigem üksikjuhtum?

Iga poliitiku hingeelu on väga raske kommenteerida, aga selge on ka ju see, et kui Ratase valitsus tuli, siis Keskerakonna sees grupp inimesi käsi ei plaksutanud ja esimesest päevast peale on kas avalikult või salaja pidurid peale tõmmatud. Nii, et lisaks poliitilistele konkurentidele on Keskerakond pidanud tegelema oma erakonna sees pettunud inimestega, kes elavad üle Edgar Savisaare taandumist poliitikast väga valuliselt. Aga kui vaadata tõsiasju, siis Ratase valitsus on teinud selliseid programme, millest me oleme rääkinud kümme aastat, aga lõpuks on need töösse läinud. Eks erakonna juhtkond peab ka arvestama, et on inimesi, kes suhtuvad negatiivsemalt erakonna esimehe vahetusse ja ei suuda siiamaani sellega leppida. Aga igat asja ei saa ka omavahel kokku siduda. Eks see sundüürnike küsimus on osadele olnud ka pikaajalise poliitilise võitluse teema.

Kas teil on olnud ka mingit indikatsiooni, et sellise protestimeelsusega üritatakse endale saada paremat kohta riigikogu valimiste valimisnimekirjas?

Ilmselgelt seda ei saa. Selliste poolterroristlike võtetega, et pange meid tähele ja andke meile paremad kohad... Igaüks saab aru, et niimoodi see tõenäosus väheneb. Erakonna juhtkond kindlasti ei näe, et sellisel viisil saab keegi endale paremaid kohti endale üldnimekirjas või ringkonna nimekirjas. Ma loodan, et pigem huvitab antud juhtumil neid ikkagi sundüürnike olukord ja nende ebaõigluse hüvitamine ja mitte selle sidumine erakondliku karjääri ja tulevikuga. Ma loodan, et need on eraldiseisvad asjad. Aga eks me saame lõpliku selguse esmaspäeval, teisipäeval, kolmapäeval.

Kuidas te üldiselt hindate valitsuse töövõimet praegu, arvestades selliseid väikeseid episoode, kus oma enda erakonna liikmete tõttu valitsuse poliitikat väga sujuvalt ellu viia ei saa?

Ma olen Haapsalu volikogu esimees olnud kolme peaministri ajal - Ansipi, Rõivase ja Ratase ajal. Ma vaatan ka mitte kui ainult õiguskomisjoni esimees ja riigikogu liige, vaid ka kui volikogu esimees, et kuidas saab ajada Eesti asja. Vaadates neid võimalusi, kuidas teenida kohalikku kogukonda, mis on tulnud juurde, siis sellest vaatevinklist ma ütlen küll, et valitsus on väga palju häid asju teindu. Eks parlamendivalimised on ukse ees. Kui Keskerakond tahab veel kiiremini ja veel paremini asju teha, siis tuleb veel võimekam seltskond saada enda ridadesse ja saada suurem valijate usaldus. Siis on võimalik tempot ja ka otsuste kvaliteeti tõsta. Aga tänases kombinatsioonis, mis on parlamendis, ütlen ma jätkuvalt, et see on üks parimaid kombinatsioone, et valijate tahet ellu viia.

Mida te konkreetselt arutate siis esmaspäeval fraktsioonis?

Proovime anda kindlustunnet, et sundüürnike teema on päevakorras, tegeletakse andmebaasi loomisega ja kui on andmebaas tehtud ja meil on piisavalt palju poliitilisi mandaate parlamendis, siis loodame saada poliitilise kokkuleppe, kuidas sundüürnike probleeme lahendada. Heimar Lenk on väitnud, et tema jaoks on see üks teema, lähtume probleemist ja proovime lahenduse leida.

Heimar Lenk on öelnud, et erakonnas vastanduvad niiöelda põliserakondlased ja need, kes tahavad töökohti endale tulevikuks kindlustada, samuti väidab ta, et erakonnas on juhtimis probleem.

Ma olen näinud erinevaid etappe Keskerakonnas. Nii palju töökoosolekuid, nii palju kaasamist, kui praegu on Keskerakonnas, ei ole varem olnud. Need, kes kritiseerivad, peavad vaatama peeglisse, et mida nad ise on teinud, et erakonna maine oleks parem, et erakonnal läheks paremini. Ma soovitaks olla enesekriitilisem ja siis on võimalik erakonnal tervikuna paremaks erakonnaks saada

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: