Lenk: Ratas otsib sügiseks uue katteallika kirikutele raha eraldamiseks

Foto: Siim Lõvi /ERR

Keskerakond jätab määramata ajaks seisma eelnõu, millega taheti anda kirikutele raha omandireformi reservfondist. Keskfraktsiooni liikme Heimar Lengi sõnul otsib eksimuse teinud peaminister Jüri Ratas sügiseks valitsusega uue katteallika kirikutele raha eraldamiseks.

Kuigi Keskerakonna juhid lubasid erakonna teisitimõtlejatega teemat arutada esmaspäevasel fraktsiooni koosolekul, ei jõudnud erakonna esimees Jüri Ratas Eestisse tagasi ja teemat sisuliselt ei arutatud. Fraktsiooni esimees jagas vaid teavet, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me kuulsime infot, et asi jääb suveks seisma ja sügisel leitakse uus katteallikas: Ma saan aru, et see asi laheneb väga rahumeelselt. See raha, mis jääb omandireformi reservfondis alles, ma tegin ettepaneku, et kasutame seda siis üürnike olukorra lahendamiseks," selgitas riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Heimar Lenk.

Fraktsiooni juhi Kersti Sarapuu sõnul toetab fraktsioon kirikutele raha andmist omandireformi reservfondist ja teisitimõtlejad peaks hääletama enamusega koos.

"Meil täna on laua ümber 27 riigikogu saadikut, kes ei oma isiklikku mandaati - mitte keegi - ja peaksid ikka arvestama sellega, kuidas erakond ja fraktsioon erinevaid otsuseid vastu võtab," rääkis Sarapuu.

Fraktsiooni liige Marika Tuus-Laul ütles pärast koosolekut, et neile ei antud isegi käe tõstmise peale sõna, et teemat arutada ja punkt päevakorras lõpetati kiiresti.

Tuus-Laul lisas, et tema ja liitlased ei proovi valitsust kukutada.

"Ei see ei ole mingi valitsuse kõigutamine, peaminsiter on meie oma ja me saame neid küsimusi arutada ja need seisukohad oli ammu teada. Siin ei ole mitte midagi uut," ütles Tuus-Laul.

"Jüri eksis, ta teadis väga hästi, et seda raha ei tohi sinna kasutada ja pole mõtet punnitada. See on sama asi, kui me hakkame haigekassast praegu kirikute remondiraha võtma. Täpselt samausgune asi," rääkis Lenk.

Küsimusele, kas keskfraktsiooni siseopositsionäärid tegelevad valimiskmapaaniaga ja võitlevad hea koha eest valimisnimekirjas, vastasid Lenk ja Tuus-Laul.

"Ma ei ole üldse kindel, et ma valimistele lähen," sõnas Lenk.

"Ja mina võin öelda, et see on tõesti selline tähtis küsimus, aga põhiliselt maapiirkondades, nagu mina kandideerin Jõgevamaal ja Tartumaal, ei ole see nii oluline teema. See on linnade teema ja sellega valijaid ei võida," vastas Tuus-Laul.

Valitsus otsustas mullu detsembris eraldada omandireformi reservfondist sõja ja okupatsiooni käigus tehtud ülekohtu heastamiseks Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikule ja Eesti Evangeelse Luterliku Kirikule kokku üle kaheksa miljoni euro. Kuna õigukantsler pidas sellist raha määramist omandireformist põhiseaduse vastaseks, saatis valitsus eelnõu kinnitamiseks riigikogule, mis nüüd teiselt lugemisel ikkagi maha hääletati.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: