NATO kaitsekomitee vaeb heidutusvõimekust alliansi idatiival

NATO uus peakontor Brüsselis
NATO uus peakontor Brüsselis Autor/allikas: ERR

NATO Parlamentaarse Assamblee kaitsekomitee peab esmaspäeval väljasõiduistungi Eestis, et vaagida julgeolekuolukorda Läänemere piirkonnas.

Teisipäeval tutvub komitee Ämari lennubaasis NATO heidutus- ja kaitsevõimega alliansi idatiival ja vaatleb rahvusvahelise suurõppuse Saber Strike Eestis toimuvat osa.

Ümarlaua riigikogu konverentsisaalis avab NATO Parlamentaarse Assamblee (PA) Eesti delegatsiooni juht ning NATO PA transatlantilise koostöö alakomitee aseesimees Marko Mihkelson.

"Eesti jaoks on oluline, et liitlastele oleks loodud kõik võimalused siin paiknemiseks ja siia tulemiseks. Seda on oluline tutvustada ka parlamentide saadikutele meie liitlasriikidest," ütles Mihkelson.

Mihkelsoni sõnul on arutusel ka Eesti iseseisev kaitsevõime, mis on eriti oluline võimaliku kriisi algfaasides.

Üldisest julgeolekuolukorrast Läänemere piirkonnast annavad kohaletulnutele ülevaate välisminister Sven Mikser ja Eesti välispoliitika instituudi direktor Kristi Raik.

Transatlantilisi suhteid enne NATO Brüsseli tippkohtumist käsitlevad kaitseministeeriumi asekantsler Kristjan Prikk ja Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (ICDS) teadur, endine Eesti suursaadik Ameerika Ühendriikides Eerik Marmei.

NATO kohalolekust Baltimaades ja Eesti eesmärkidest riigikaitse valdkonnas räägivad kaitseminister Jüri Luik ning riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees, NATO Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni liige Hannes Hanso.

NATO PA kaitsekomitee külastab kaitseväe peastaapi ja kohtub NATO lahingugrupi esindajatega Eestis.

Teisipäeval toimub väljasõit Ämari lennubaasi, kus tutvutakse NATO koordineeritava Balti õhuturbe missiooniga ja kohtutakse praegu Ämaris paikneva Prantsusmaa õhuväe lennusalga esindajatega.

Kaitsekomitee jälgib Ämaris rahvusvahelise suurõppuse Saber Strike Eestis toimuvat osa.

Saber Strike on USA Euroopa maaväe korraldatav iga-aastane suurõppus Poolas ja Balti riikides, millest tänavu võtab osa ligi 18 000 kaitseväelast. Õppus kestab 15. juunini. Eestis osaleb õppusel üle 2000 Eesti- ja liitlassõduri.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: