Ämari lennubaas sai 14 miljonit dollarit maksma läinud uued rajatised

{{1539697800000 | amCalendar}}

Ämari lennubaasis avati teisipäeval 14 miljonit dollarit maksma läinud uued rajatised, mis kaitseväe teatel parandavad lennubaasi võimekust toetada NATO õhuoperatsioone, liitlaste võõrustamist ning väljaõpet.

Objektide valmimist rahastati  USA Euroopa heidutusmeetmete programmist.  Uus taristu võimaldab senisest kiiremini ja suuremal hulgal võtta vastu liitlaste lennukeid ning tõhustab liitlaste võõrustamis- ja väljaõppetingimusi, seisab kaitsejõudude peastaabi pressiteates.

Kaitseminister Jüri Luik ütles uue taristu avamisel Ämaris, et pragune lennubaas on liitlaste ühise panustamise ja koostöö käegakatsutav tulem. USA poolt rajatud objektid on selle koostöö ilmekas näide.

"Ühiselt kasutatava taristu arendamine võimaldab liitlasvägedel, näiteks USA lennuväel või NATO õhuturbe missioonil, end kiirelt sisse seada ja operatsiooni alustada," ütles Luik.

Ühtlasi meenutas Luik, et kui pärast Venemaa agressiooni algust Ukrainas avaldas Eesti soovi liitlaste suurendatud kohaloluks Balti riikides, saabus Ühendriikide õhuvägi Eestisse mõne päevaga. "See näitas ühisele eesmärgile pühendumise tõsidust."

Ämari lennubaas saab olulise täiendusena seni puudunud ohtlike ainete perrooni, mis tagab lennubaasile senisest parema võimekuse laske- ja lõhkemoona veoks ja käitlemiseks. Valminud taristuprojektide hulka kuuluvad ka näiteks eelkõige liitlaste lennukitele mõeldud hooldusangaar, lennueskadrilli operatsioonide keskus ning parandatud sai ka laskemoona lao veoks kasutatav tee.

"Ämari lennubaasi arendamine on praeguseks üle kümnendi kestnud ning jätkuv protsess. Uued rajatised on meile suure tähtsusega ning täidavad olulist rolli õhuväe jätkusuutlikkusel," ütles õhuväe ülem kolonel Riivo Valge.

Tema sõnul on lennubaasi uuenduste laiemaks eesmärgiks suurendada lennubaasi läbilaskevõimet nii õhuoperatsioonide, lennukite logistilise toetuse, kui Eesti- ja liitlasvägede siirmise näol.

Euroopa heidutusmeetmete programm loodi 2014. aastal USA valitsuse poolt. Programmi eesmärk on suurendada USA kohaolekut Euroopas selle julgeoleku tugevdamiseks.

Uude lennubaasi taristusse investeeriti umbes 14 miljonit dollarit. 2015. aastast on Euroopa heidutusmeetmete programmi raames eraldatud Ämari lennubaasi ja Tapa linnaku arendamiseks kokku üle 32 miljoni dollari.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: