Josing: toidukaupade hinnad tõotavad kasvada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ostukorv.
Ostukorv. Autor/allikas: ERR

Maailmaturu trende vaadates on toidu hinnad kergelt tõusule pööranud ning see tähendab hindade kasvu ka Eestis, ütles Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) juht Marje Josing.

Josing rääkis instituudi igakuisele hinnavaatlusele tuginedes, et toidukaupade hinnalangust ei ole olnud.

"On kaks gruppi, kus on näha odavnemist: kala on aastases võrdluses odavam ja siis kindlasti suhkur, see on olnud maailmaturul ja ka meil languses," selgitas ta.

Teisi tooteid vaadates näeb Josingu sõnul, et aastatagusega võrreldes on tõusnud igasuguse liha hind, kallinenud on viinerid ning munad maksavad isegi 33 protsenti rohkem kui aasta tagasi. Ka köögivili on sel aastal kallim olnud, aga kuna tegu on iseenesest odava kaubaga, siis on liikumine mõne protsendi võrra kerge tekkima.

"Nii et odavnemist me laiema vaatluse pealt ei oska tuua," tõdes ta.

Hiljuti kirjutas Delfi, et nende vaadeldava ostukorvi maksumus oli tänavu juunis odavam kui aasta tagasi, vastavalt 68,33 ja 75,40 eurot. EKI hindas tänavu märtsis toidukorvi maksumuseks 75,19 eurot.

Josing märkis, et konjunktuuriinstituut vaatleb laiema metoodikaga ning uurib konkreetse indikaatorkauba asemel kogu kaupluse sortimenti - kõiki müüdavaid piimasid, mune või muud sellist. Ta lisas, et kui võtta vaatluse alla konkreetsed kaubad, näiteks Tere piim või Saaremaa või, siis võib juhtuda, et kauplused hakkavad just korvis olevate vaatlusaluste toodete hindu spetsiaalselt korrigeerima.

"Kaupluste jaoks on ju oluline, et mis on odavam, ja meil kunagi juhtus nii," meenutas ta. "Ei tea, kas seal on see fenomen, aga see võib lihtsalt juhtuda. Näiteks kui võtad [hinnavaatluse alla] Kirde saia, on järgmine kord Kirde saiad odavnenud".

Laiem vaatlus näitab Josingu kinnitusel, et toidu odavnemist praegu ei ole ning maailmaturu trende vaadates on hinnad kergelt tõusule pöördunud, välja arvatud teatud õlid ja suhkur.

"Meie oleme hinnavõtja, mitte -kujundaja," lisas konjunktuuriinstituudi juht. "Meie ei kujunda hinda ning kui piimatoodete hind tõuseb maailmaturul, siis ikka meil ka".

Konjunktuuriinstituudi tänavuse esimese kvartali toidukorvi maksumuse ülevaade näitas, et kolme kuuga kallines see 1,1 protsenti, kuid aastaga ehk mullusest märtsist kuni tänavuseni suurenesid toidukulud 6,5 protsenti ehk 4,60 eurot. Märtsis maksis EKI toidukorv 75,19 eurot, aasta varem märtsis 70,59 eurot.

EKI prognoosis esimese kvartali ülevaates, et teises kvartalis kallineb toidukorv ühe protsendi võrra. Teise kvartali tulemused avaldab instituut juulis.

Statistikaameti andmetel kallinesid toit ja mittealkohoolsed joogid tänavu mais eelmise aasta maiga võrreldes 2,9 protsenti. Seejuures andis 60 protsenti sellest tõusust piima, piimatoodete ja munade, valmistoidu ning värske köögivilja hinnakasv.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: