Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eerik-Niiles Kross: EKRE ja Keskerakonnaga ei tahaks maid jagada

Eerik-Niiles Kross
Eerik-Niiles Kross Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigikogust lahkunud Reformierakonna liige Eerik-Niiles Kross kandideerib pärast Harvardi ülikoolis uurimistöö lõpetamist uuesti riigikokku. Tema sõnul oleks hea, kui Isamaa ja sotsiaaldemokraadid saavutaksid hea valimistulemuse, sest Keskerakond ja Konservatiivne Rahvaerakond on Reformierakonnale valitsusliidus ebamugavad partnerid.

Ärge pange pahaks, aga kuidas teil nüüd USA viisa saamisega asjalood on? Varem ju pääsesite sinna vaid ÜRO niinimetatud eriviisaga.

Viisat taotleb Harvardi ülikool, tegemist on akadeemilise viisaga, eeldan et nad saavad sellega hakkama. 
 
Hüva, aga riigikogu liikme kohast loobumine polnud vist kerge otsus? Loodate kevadel uuesti Toompeale pääseda ja kas Reformierakond on teile soodsat positsiooni valimiskirjas lubanud?

Eks riigikogu töö on selline, et kogu aeg on midagi pooleli ja loomulikult ei tulnud otsus stipendiumi ajaks mandaadist loobuda ülepeakaela. Teoreetiliselt oleks ma võinud ka formaalselt riigikogus jätkata, aga palka mitte vastu võtta pole seal võimalik ja nii polnuks lihtsalt viisakas.

Ma ei ole endale nimekirjakohta kauplemas käinud, see oleks täna ju nagu enne malemängu algust 15. käigu ette kokku leppimine. Küll see koht õigel ajal ja õiges kohas  meeskonnaga kokku lepitakse. 

Sotsioloog Juhan Kivirähk ütles, et Reformierakonna esimees Kaja Kallas pole sisepoliitikasse sukeldunud ja partei nägu on hägustumas ja toetus kahanemas. Olete sellega päri? 

Ma jälgin Juhan Kiviräha reitingukommentaare alati kerge muigega. Ta on hämmastavalt leidlik Reformierakonna tulemuse kohta halvasti ütlema, ükskõik mida reiting teeb. Erakond on jätkuvalt tabeli tipus, aga mulje jääb, et tegemist on vaat et läbikukkumisega.

Mina olen rõõmus, et erakonnal läheb hästi, arvan vastupidi, et erakonna nägu on täna haruldaselt värske, vaim valmis ja toonus hea.

Teil oli kunagi väga värvikas valimiskampaania. Millega riigikogu valimiste eel üllatate? 

Kui me sellest täna pikalt räägiksime poleks ju tegu mingi üllatusega.

Ennustamine on tänamatu tegevus, aga palju te Reformierakonnale kohti ennustate?

33.

Kellega Reformierakond võiks valitsuskoalitsiooni teha ja kellega kindlasti mitte?

Erakondade vaatevinklist on koalitsiooni tegemine ju alati valik halbade ja vähem halbade variantide vahel. Eestile oleks aga hea kui tekiks kindlalt läänemeelne, majanduslikku edu ja turvalisust pakkuv koalitsioon.

Isiklikult loodan et Isamaa ja sotsid teevad hea tulemuse, et ei peaks hakkama parem- ja vasakpopulistide ehk EKRE ja Keskerakonnaga maid jagama. Huviga ootan, mis tuleb Eesti 200-st. Eesti poliitiline maastik on täna selline, et välistada ei julge midagi. 

Lõpetuseks, narr oleks jätta see küsimata, et kuidas Kõue mõisal läheb? 

Mõisal läheb väga hästi, mõisa majandaval ettevõttel mitte ülemäära. 

Toimetaja märkus: Eerik-Niiles Kross vastas küsimustele kirjalikult.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: