Porošenko: Ukraina loob EL-is Nord Stream 2 õõnestusrühma

Kiiev kavatseb luua Euroopa Liidus rühma, mille ülesanne on peatada Nord Stream 2 ehitamine, samuti peetakse Saksamaaga läbirääkimisi rahvusvahelise konsortsiumi loomise üle Ukraina gaasisüsteemi haldamiseks, ütles Ukraina president Petro Porošenko.
"Nord Stream 2 on täielikult poliitiline projekt, mis on suunatud Ukraina vastu, sel puudub igasugune majanduslik sisu, kuid üritab kaaperdada kolm miljardit Ukraina eelarvest. Sellegipoolest olen veendunud, et ühiste jõududega õnnestub meil see peatada... Just seepärast loome praegu EL-is rühma, mis peab Nord Stream 2 peatama," kirjutas Porošenko portaalis "Medium".
"Just seepärast peame Saksamaaga innukalt läbirääkimisi. Kutsume neid üles looma rahvusvahelist konsortsiumit Ukraina gaasisüsteemi haldamiseks," kirjutas Ukraina riigipea.
Seejuures rõhutas ta, et Saksa osaluse tingimuseks oleks Nord Stream 2 projekti peatamine.
"Rääkigem sellest, et meie partnerid USA-st on samuti otsustavalt meelestatud ja USA sanktsioonide vastu ei astu keegi," kirjutas Porošenko.
Kreml: õõnestusrühm rikuks vaba konkurentsi
Vastutegevus gaasijuhtmeprojekti Nord Stream 2 elluviimisele rikub vaba konkurentsi põhimõtteid, ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov esmaspäeval.
Ajakirjanikud palusid teda teabetunnis kommenteerida Ukraina presidendi Petro Porošenko sõnu Kiievi kavatsuse kohta luua Euroopa Liidus rühm, mille ülesanne on peatada Nord Stream 2 ehitamine.
"Teame, et mõni riik on selle projekti vastu, kuid kordame: see on eranditult äriprojekt, sel ei ole poliitilist mõõdet ja mingil viisil selle elluviimist õõnestada oleks vaieldamatult vaba konkurentsi põhimõtte rikkumine," ütles Peskov.
Ta meenutas, et projekt peab andma tõsise panuse Euroopa energiajulgeolekusse ja aktsionäridena osalevad selles projektis mitu Euroopa ettevõtet.
Nord Stream 2 hakkab toimetama maagaasi Venemaalt Kesk-Euroopasse. Gaasijuhtme pikkus on 1230 kilomeetrit ja see jookseb piki 2012. aastal valminud esimese Nord Streami gaasitoru trassi.
Gaasitorude võimsus on 55 miljardit kuupmeetrit maagaasi aastas. Kui kõik load kätte saadakse, algab gaasitrassi merepõhja paigutamine juba sel aastal ja juhe peaks kasutusvalmis olema 2020. aasta algul.
Mitu Euroopa Liidu liikmesriiki ja Euroopa Komisjon on seisukohal, et Nord Stream 2 pole kooskõlas Euroopa energialiidu eesmärkidega ja ei aita mitmekesistada tarneallikaid.
Toimetaja: Priit Luts
Allikas: BNS