Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: Venemaa on gaasileppega Saksamaa vangi võtnud

{{1531295580000 | amCalendar}}
Gaasitorud.
Gaasitorud. Autor/allikas: EBU/ERR

USA president Donald Trump ütles teisipäeva hommikul enne NATO tippkohtumise algust Brüsselis, et Venemaa on "sobimatu" gaasileppega Saksamaa vangi võtnud.

"Saksamaa on langenud Venemaa kätte vangi, sest ta saab nii suure osa oma energiast Venemaalt," ütles Trump hommikusöögikohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, lisades, et Saksamaa on Venemaa "täieliku kontrolli all".

"Nad maksavad Venemaale miljardeid dollareid ja meie peame neid Venemaa eest kaitsma," lausus Ühendriikide riigipea, viidates gaasijuhtmeprojektile Nord Stream 2.

"Kogu maailm räägib sellest," lisas Trump ja kutsus NATO-t seda uurima.

Stoltenberg ütles kriitikat tõrjudes, et NATO liikmesriigid on suutnud erimeelsustest hoolimata koostööd teha.

Nord Stream 2 hakkab toimetama maagaasi Venemaalt Kesk-Euroopasse. Gaasijuhtme pikkus on 1230 kilomeetrit ja see jookseb piki 2012. aastal valminud esimese Nord Streami gaasitoru trassi.

Gaasitorude võimsus on 55 miljardit kuupmeetrit maagaasi aastas. Kui kõik load kätte saadakse, algab gaasitrassi merepõhja paigutamine juba sel aastal ja juhe peaks kasutusvalmis olema 2020. aasta algul.

Mitu Euroopa Liidu liikmesriiki ja Euroopa Komisjon on seisukohal, et Nord Stream 2 pole kooskõlas Euroopa energialiidu eesmärkidega ja ei aita mitmekesistada tarneallikaid.

Trump kordas ka oma sagedast kriitikat, et NATO tervikuna ei kuluta kaitsele piisavalt. "Me kaitseme Saksamaad, Prantsusmaad ja kõiki...ja see on kestnud aastakümneid. Me ei kavatse sellega leppida ja see on sobimatu."

Tema sõnul on ebaproportsionaalsed kaitsekulutused alliansis "ebaõiglane koorem" USA õlul.

Trump ütles kohtumise algul Stoltenbergiga, et "tema tõttu" on NATO kaitsekulutused suurenenud enam kui 40 miljardi dollari võrra. "Usun, et peasekretärile Trump meeldib. Ta võib olla ainus, kuid mulle see sobib," lisas Ühendriikide president.

Trump ütles hommikusöögile saabudes, et praegune olukord "ei ole Ühendriikide maksumaksjatele õiglane, kuid me teeme selle õiglaseks".

"Nad hakkavad rohkem kulutama," lausus USA president hiljem kohtumisel. "Ma olen selles väga kindel."

Merkel kaitses Saksamaad Trumpi süüdistuste eest

Saksa kantsler Angela Merkel kaitses kolmapäeval oma riigi sõltumatust pärast USA presidendi Donald Trumpi vihjeid, et Berliin tegutseb Venemaa mõju all.

Merkel märkis Brüsselis NATO tippkohtumisele suundudes, et ta kasvas üles Ida-Saksamaal. Trumpi märkust otsesõnu mainimata ütles kantsler ajakirjanikele: "Ma olen elanud Nõukogude Liidu kontrolli all olnud Saksamaa osas ning olen väga õnnelik, et oleme praegu ühtsed ja vabad, võime ise oma poliitikat otsustada ja ise otsuseid langetada."

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: