Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Terviseameti käed jäävad "homöopaatilise vaktsineerija" suhtes lühikeseks

19. sajandist pärinev homöopaatia käsiraamat.
19. sajandist pärinev homöopaatia käsiraamat. Autor/allikas: Dirk HR Spennemann/Creative Commons

Värsketele emadele tasulisi "homöopaatilise vaktsineerimise" loenguid pidava Terje Tähe suhtes jäävad terviseameti käed lühikeseks, kuna tegemist pole tervishoiutöötajaga.

Ehkki Terje Tähe on lõpetanud Tartu Ülikooli proviisorina, ei tööta ta sellel alal juba aastaid. End samas terapeudiks nimetav Tähe ei ole kantud ka tervishoiutöötajate registrisse, kuigi ta peab loenguid tervishoiust ja juhendab muuhulgas ka rasedate joogatunde.

Kuivõrd terviseamet teeb järelevalvet vaid tervishoiutöötajate registrisse kantute üle, jäävad ameti käed tema tegevuse otsesel piiramisel lühikeseks.

"Terje Tähe ei ole tervishoiutöötaja ega ole ka kantud terviseameti tervishoiutöötajate registrisse. Mida terviseamet homöopaatilise vaktsineerimise kaasuses ette võtab, sõltub kogutud tõenditest ja selgunud asjaoludest," tõdes terviseameti kommunikatsiooninõunik Simmo Saar.

ERR kirjutas eelmisel nädalal Terje Tähe korraldatavatest loengutest, kus lektor õpetab värskeid emasid oma lapsi homöopaatilisel teel "vaktsineerima". ERR-i vihje peale külastas loengut ka terviseameti esindaja, kes sai Tähe antud soovitustest hea ülevaate.

"Pärast loengu külastamist jääme ikka oma seisukoha juurde ja kinnitame üle, et terviseamet toetab ainult tõenduspõhist tervishoidu, vaktsineerimine on ainus tõestatud viis nakkushaiguste leviku takistamiseks," teatas ameti esindaja ERR-ile.

Homöopaatia ei ole teaduslikult tõendatud raviviis ning homöopaatilist vaktsineerimist arstiteadus mõistena ei tunne.

"Kuigi homoöpaatia pole keelatud, puudub homöopaatilisel nn vaktsineerimisel igasugune teaduslik alus, mistõttu ei tohiks mingil juhul vaktsineerimist asendada tundmatute preparaatide tarbimisega. Selliselt toimimine ei ohusta mitte ainult ennast, vaid ka lähedasi, kellele ohtlik nakkushaigus võib end homöopaatiliselt "vaktsineerinud" inimeselt levida. Loengu korraldaja peaks tõsiselt mõtlema võimalikule kahjule, mida ta oma tegevusega inimeste tervisele kaasa võib tuua," hoiatas Iiris Saluri terviseametist.

Terviseamet soovitab meeles pidada, et ravimiametis registreerimata ravim võib olla ohtlik, mistõttu on soovitatav jätta need ostmata.

"Juhul kui teile pakutakse ravimeid või ravimitele sarnaseid tooteid müügiks väljaspool apteeki, palume sellest  informeerida ravimiametit," kutsub amet üles.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: