Terapeut õpetab emadele teadusele tundmatut "homöopaatilist vaktsineerimist"

19. sajandist pärinev homöopaatia käsiraamat.
19. sajandist pärinev homöopaatia käsiraamat. Autor/allikas: Dirk HR Spennemann/Creative Commons

Farmatseudi diplomiga Terje Tähe, kes töötab sünnitoetajana ja juhendab Pelgulinna sünnitusmaja perekeskuses rasedate joogat, peab värsketele emadele juba aastaid loenguid "homöopaatilisest vaktsineerimisest", millel puudub igasugune teaduslik tõenduspõhisus. Terviseameti luba tal selleks tegevuseks pole.

"Homöopaatiline vaktsineerimine kui looduslik alternatiiv. Kuidas see toimib? Milliste haiguste vastu saab seda kasutada? Enamlevinud homöopaatilise vaktsineerimise skeemid. Loeng ei eelda eelteadmisi homöopaatiast!" kutsub loengu reklaam rõõmsalt osa võtma.

Tallinnas teisipäeva, 12. juuni õhtul MTÜ Ökobeebi ruumides peetava kuni kahetunnise loengu eest küsitakse kümme eurot, kui aga ühest perest soovivad osaleda mõlemad lapsevanemad, siis 15. Lapsed lubatakse loengule kaasa võtta.

Lektor Terje Tähe on homöopaatilist vaktsineerimist propageervaid loenguid pidanud juba vähemalt neli aastat, näitab kiire otsing internetis, kui lüüa sisse sõnapaar "homöopaatiline vaktsineerimine".

Tähe ise nimetab end loodusterapeudiks ja on märkinud, et töö apteegis oma erialal proviisorina jäi napiks, sest huvid ja arusaamised elust viisid ta sellest tööst kõrvale. Alternatiivmeditsiini koolitustega on ta tegelnud juba ligi 20 aastat. Selle hulka kuuluvad nii "kvantpuudutus", "Rännaku meetod", homöopaatia kui refleksoloogia.

Tähe on ajakirjaniku huvi peale tõrges ega soovi tutvustada, milles homöopaatilise vaktsineerimise võtted seisnevad, milliste haiguste vastu see peaks mõju avaldama ning kui tõhus säärane kaitse on.

"Ma räägin nendele inimestele, kes on sellest teemast huvitatud oma laste puhul. Olen kogenud juba, et ükskõik, mis ma ütlen, keeratakse minu vastu," põhjendab ta soovimatust teema kohta selgitusi jagada.

Siiski ütleb Tähe, et homöopaatiline vaktsineerimine ei käi nagu tavaline vaktsineerimine ehk süstlaga ja tõenduspõhise ravimiga, vaid nagu muudegi homöopaatiliste vaktsiinide manustamine - suukaudselt preparaadi võtmine.

"Inimesed võtavad homöpaatilisi aineid, täpselt nagu teisigi. Näiteks võtavad Angiin Heeli kurguvalu vastu. Vahel aitab, vahel ei aita, kunagi ei tea. Nagu tavavaktsiinigi puhul, et ei tea," selgitab Tähe homöopaatiliste "vaktsiinide" eeldatavat toimet.

Tähe ütleb, et kui lugeda tavavaktsiinide teabelehti, siis tuleb ka välja, et nende toimet hinnatakse kõigest 70-80 protsendile ehk see ei ole täielik, mistõttu pole põhjust küsida ka homöopaatiliste vaktsiinide tõhususe kohta.

"See on lubatud, seda pole ära keelatud. Homöopaatilised ravimid on võrdsustatud ravimisarnaste ainetega, mis tähendab, et müüa võib ainult siis, kui on ravimiameti luba. Aga väljamaalt võib oma tarbeks osta, seda ei saa keegi keelata," ütleb ta homöopaatiliste preparaatide kohta.

Küsimusele, kas homöopaatiliste vaktsiinide kasutamiseks ja loengute pidamiseks on olemas terviseameti luba, kuivõrd tegemist on tervishoiuteenuse osutamisega, vastab Tähe napilt: "Ei, loomulikult mitte," ning viskab toru ärritatult ära.

Terviseamet: vaktsineerida võib vaid tervishoiutöötaja

Terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar kommenteeris ERR-ile, et homöopaatiline vaktsineerimine on teaduse-, sealhulgas meditsiinivaldkonnas tundmatu mõiste ja tegevus.

"Vaktsinoloogia põhitõdedest lähtudes ei ole teada, mis on "homöopaatiline vaktsiin", "homöopaatiline vaktsineerimine" ning selle tulemusena kujunev "homöopaatiline immuunsus" ja milliste nakkushaiguste vastu need "vaktsiinid" immuunkaitse kujundavad," kommenteeris Kutsar ERR-ile.

Vaktsineerimine on vaktsiini manustamine eesmärgiga kujundada inimesel immuunsus konkreetse haigustekitaja vastu. Vaktsiin, mida selleks kasutatakse, on ravim, mis koosneb inimorganismile kahjututest immuunvastust kujundavate omadustega inaktiveeritud või nõrgestatud elusmikroorganismidest, mis on inimesele mittepatogeensed. Immuunsus on immuunsüsteemi talitlusel põhinev kaitsemehhanism, mis tagab haigustekitajate vastase kaitse nii nende tungimisel organismi kui ka vaktsineerimise tulemusena.

"Immuunvastus on organismi immuunsüsteemi vastusreaktsioon haigustekitajate sattumisele organismi, vaktsiini manustamisele või siirdatud koele ja elundile. Vaktsineerimine on immuunsuse kujunemise protsess, mis käivitub pärast vaktsineerimist või kokkupuudet haigustekitajatega," tuletas Kutsar meelde vaktsiinide toimimise põhimõtet.

"Lisaks tuleb arvestada, et vaktsineerimine on tervishoiuteenuse osutamine, mida võib teha ainult vaktsineerimise põhikoolituse läbinud ning vastavat sertifikaati omav tervishoiutöötaja," lisas Kutsar.

Rasedate sünnitoetaja ja joogainstruktor

Terje Tähe nime leiab internetis nii sünnitoetajate nimekirjast, kes varem nimetasid end kodusünnitajate ühinguks, kui Pelgulinna sünnitusmaja perekeskuse õpetajate seast. Seal juhendab ta rasedate joogat koos vestlusringiga.

Samas käivad arstiteadusüliõpilaste seltsi tudengid projektiga "Vaktsineerimine – meie laste tervem tulevik" andmas Pelgulinna sünnitusmaja perekeskuses loenguid teaduspõhisest vaktsineerimisest.

Kuidas lähevad Tähe alternatiivõpetus ja Tartu Ülikoolis antav tõenduspõhine õpetus vaktsiinidest omavahel kokku ja kas rasedatele tutvustatakse joogatunnis ka alternatiivset meetodit?

Perekeskuse juhataja Meelike Reimer, kes on ka ise samas keskuses joogajuhendaja, kinnitab, et Terje Tähe pakub neil vaid rasedate joogaharjutuste juhendamist.

"Ta ei räägi siin ei homöpaatiast ega ka vaktsineerimisest, sest ta ei tee loenguid. Oleme teadlikud tema tegevusest Ökobeebis. Meil on algusest peale kokkulepe, et ta ei käsitle mitte kunagi oma teemasid meie keskuses ja ta on sellest ka suurepäraselt kinni pidanud," kirjutas Reimer oma kirjalikus kommentaaris ERR-ile.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: