Suurbritannia esitab riiki jääda soovivatele EL-i kodanikele kolm nõudmist

Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipud.
Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipud. Autor/allikas: Niklas Halle N/AFP Photo/Scanpix

Euroopa Liidu kodanikud, kes tahavad pärast Brexitit jääda Suurbritanniasse, peavad veebis vastama kolmele lihtsale küsimusele, ütles siseminister Sajid Javid.

Minister loetles, et riiki edasi jääda soovivad EL-i kodanikud peavad esitama oma isikutunnistuse, tõendi, et neid ei ole kuritöös süüdi mõistetud ning tõestama, et nad elavad Suurbritannias, vahendas BBC.

Kuritegude puhul peetakse silmas raskeid ja järjepidevalt toime pandud kuritegusid, mitte näiteks parkimistrahve.

Javidi sõnul võrreldakse inimeste esitatud tõendeid valitsuse andmebaasidega ning otsus tehakse väga kiiresti. Javidi sõnul peab avaldusele eitava vastuse andmiseks olema väga mõjuv põhjus.

Skeem toimib veebis ja nutitelefonide rakendusena.

170 miljoni naelane skeem on kohustuslik kõigile Suurbritannias elavatele EL-i kodanikele - valitsus prognoosib kokku 3,5 miljoni avalduse laekumist.

EL-i kodanikud ja pereliikmed, kes on olnud 2020. aasta lõpuks Suurbritannias viis aastat, saavad soovi korral jääda vabalt riiki elama määramata ajaks.

Need, kes on saabunud enne 2020. aasta 31. detsembrit, kuid pole veel riigis elanud viis aastat, võivad soovi korral taotleda Suurbritanniasse jäämist viieks aastaks, mille järel saavad nad teha uue avalduse määramata ajaks riiki jäämiseks.

Avaldus maksab täiskasvanule 65 naela ning lapsele 32.50 naela. Tasuta on see EL-i kodanikele, kellel juba on elamisluba või tähtajatu luba riiki jäämiseks.

Lisaks EL-i kodanikele kehtib sama skeem Šveitsi, Islandi, Lichtensteini ja Norra kodanikele.

Valitsus loodab testperioodiga alustada mõne nädala pärast. Inimesed saavad hakata ennast registreerima sügisel. Skeem kestab vähemalt kaks aastat pärast brexiti päeva, tõenäoliselt juunini 2021.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: