Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Brexiti-kampaania Vote Leave võis rikkuda rahastusreegleid

Vote Leave kampaania.
Vote Leave kampaania. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti valimiskomisjoni esialgsel hinnangul rikkus Euroopa Liidust lahkumise pooldajate ametlik kampaania Vote Leave 2016. aasta Brexiti referendumi eel rahastusreegleid, teatas kampaania kolmapäeval.

Vote Leave'i sõnul jõudis valimiskomisjon järelduseni, et kampaania koordineeris oma tööd väiksema Brexiti-meelse grupiga, mille kulutused tulnuks arvestada Vote Leave'i kulutuste hulka.

Kampaania avaldas otsuse enne komisjoni ning üritas järeldused ennetavalt ümber lükata. Komisjon nimetas sellist käitumist "tavatuks".

Vote Leave'i süüdistatakse üle 600 000-naelase annetuse suunamises väiksemale Brexiti-meelsele grupile BeLeave, mida juhtis noor moetudeng. Vote Leave'il oli õigus kulutada kampaaniale kuni seitse miljonit naela ning väidetavalt üritas see vältida kulutuspiirist üleminekut, kui raha BeLeave'ile suunas.

Raha suunamine pole seadusvastane, kuid vilepuhujad süüdistavad kaht ühendust oma tegevuste koordineerimises, mis on seadusvastane.

Vote Leave ütles üksikasjalikus kirjas, et kuigi valimiskomisjon uuris selle kulutusi aastaid, siis polnud komisjon intervjueerinud ühtegi kampaania tippliiget. Süüdistused "ei pea põhjalikule uurimisele vastu", väitis Vote Leave.

"Arvan, et see on õigluse põhimõtete jäme rikkumine, kui nad ei tahtnud kuulata meie arvamusi ega lugu, kuigi meie olime need, kes kampaaniat juhtisid," ütles Vote Leave'i endine tegevjuht Matthew Elliot telekanalile Sky News.

Valimiskomisjoni pressiesindaja sõnul esitas komisjon Vote Leave'ile oma järeldused ning andis 28 päeva aega esitada omapoolseid täiendusi. See tähtaeg aegus teisipäeval.

"Tavatu samm, mille Vote Leave astus oma vaadete jagamisel valimiskomisjoni esialgsete leidude kohta, ei mõjuta protsessi, mis on paigas seaduses," ütles komisjon.

"Komisjon kaalub põhjalikult esitatud seisukohti... Seejärel, esimesel võimalusel, avaldame põhjaliku ja detailse lõppraporti."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: