Majutusasutuste juhid pole rahul turismiseaduse muudatusega ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Juuli alguses jõustub turismiseaduse muudatus, millega Eesti võtab üle Euroopa Liidu pakettreiside direktiivi. Hotelli- ja spaaomanikele tähendab see lisatööd ja bürokraatiat ning tagatisraha olemasolu nõuet.

Majutusasutuste omanikud ütlevad, et seadusemuudatuse sisust ning kasutegurist on raske aru saada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie vaatevinklist on see ikkagi küllaltki jabur, et mulle väga tundub see järjekordse silmapaistva näitena ülereguleerimisest. Me omast arust oleme ikkagi lisateenustega majuyusteenuse pakkujad, aga jah, nüüd selle seadusemuudatuse valguses tahetakse meist mitmes kohas vägisi teha reisikorraldaja," selgitas SPA Tervise Paradiis juhatuse liige Jaan Ratnik.

"Toob meile kaasa rohkelt tööd ja bürokraatiat ja asjade ümber mõtestamist. Meil tuleb teha siis kas pangaga kokkuleppeid või siis ka kindlustustega, et need riskid, mis meie pakutavalt teenustelt võib-olla kliendile ei sobi või ei meeldi, et ta saaks need finantsiliselt tulevikus kaetud, kui see teenus ei ole ootuspärane," lisas Kubija hotell-spaa omanik Aigar Pindmaa.

Muresid on teisigi, kuid kordame enne üle, mida ikkagi tähendab reiskorraldajaks hakkamine.

"See tähendab seda, et kui pakett sisaldab rohkem kui 25 protsendi ulatuses muid teenuseid, mis on turismiseaduse mõttes muu turismiteenus, siis ettevõtjast on automaatselt saanud reisikorraldaja. Ta peab omama oma ettemüüdud pakettide pealt tagatist," rääkis Eesti Spaaliidu tegevjuht Aire Toffer.

Tagatisenõue on individuaalne ning kehtib üksnes ettevõtetele, kes võtavad ettemakse. Tagatisest olulisem on aga tõik, et kui senini on ettevõtjaid õpetatud koostööle pakkuda klientidele laiapõhjalisi pakette, siis seadusemuudatus annab hoopis teise sõnumi.

"Kõik sellised koostööprojektid lõppevad ära, sest need sunnivad majutusettevõtet hakkama reisikorraldajaks selle seaduse mõttes," märkis Toffer.

"Meil on tõesti mitu paketti, kus me teeme koostööd kas teatri või Lottemaa või golfiga. Ühes paketis on nii öelda meie teenus ja nende teenus ja kui nüüd sinna tuleb seadusemuudatusest tulenevalt tohutu hulk bürokraatiat juurde liita, piltlikult öeldes võtta uus inimene tööle, eks siin hakkab iga päev arvutusi tegema ja aruandeid tegema, siis ma arvan, et päris mitmed majad võtavad sellised paketid endal müügist ära," lausus SPA Tervise Paradiis juhatuse liige Ratnik.

Ministeeriumi hinnangul senine süsteem tarbijaid ei kaitse

Majandusministeeriumi kinnitusel on reisiostude keskkond viimase paarikümne aastaga oluliselt muutunud ning olemasolev süsteem ei kaitse enam tarbijaid. Uue direktiivi eesmärk ongi tagada klientide kaitstus ka siis, kui ostetakse pakettreise riigisiseselt.

"Järjest enam suureneb trend, kus reisijad panevad oma reisid kokku ise interneti vahendusel. Valivad teenuse siit ja sealt ja ostavad need koos. Ja sellisel kujul, niimoodi oma soovidele vastavalt kujundatud reisid, ei olnud tarbijad piisavalt kaitstud. Tegemist on üle liidu kehtivate nõuetega, mis peavad kõikides riikides olema ühtmoodi rakendatud. Kindlasti üks olulisemaid nõudeid on tagada siis oma pakettreisid, ehk juhul, kui selle ettevõttega midagi juhtub, ta muutub maksejõuetuks, siis tal on olemas tagatis, et kõiki tarbijate nõudeid rahuldada ehk siis maksta tagasi nende ettemakstud summad," selgitas majandusministeeriumi kaubandus- ja teenustetalituse peaspetsialist Kati Kikas.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: