Küsitlus: EKRE kohtunike valimise ideel napib toetust

Jaak Madison.
Jaak Madison. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Valimiste eel inimeste suhtumist parlamendiparteide välja käidud ideedesse uuriva mõttekoja MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud küsitlusest selgub, et Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) mõttel kohtunike valitavaks muutmisest napib rahva toetust.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut alustas kuni valimisteni kestvat arvamusküsitluste seeriat, mille raames küsitakse iga kuu inimeste arvamust parlamendierakondade esitatud ideede kohta. Ühegi küsimuse puhul polnud vastajatele märgitud, mis erakonnalt idee pärineb.

Ajavahemikus 18-25 juuni küsitluses, mille viis läbi Turu-uuringute AS ja kus vastas 1017 täisealist Eesti kodanikku, osutus kõige populaarsemaks Keskerakonna lubadus tõsta 2020. aastal keskmist vanaduspensioni 100 euro võrra.

Keskerakonna pakutud küsimusele "Kas Teie toetate erakorralist pensionitõusu, mille toel tõuseks 2020. aastal keskmine vanaduspension 100 euro võrra?" avaldas poolehoidu 85 protsenti küsitluses osalenud inimestest ning Keskerakonna valijate seas oli toetus 96 protsenti.

EKRE küsimus oli: "Kas leiate, et kohtunikud peaks olema kodanike poolt valitavad?" Seda ideed toetas 38 protsenti vastajatest, samas EKRE valijatest toetas seda 67 protsenti.

Reformierakonna pakutud küsimus oli: "Kuivõrd Teie toetate ideed, et 500-eurone maksuvaba tulu kehtiks kõigile ning mitte ainult kuni 1200 eurot teenivale inimesele?" Sellele ideele väljendas toetust 61 protsenti kõikidest vastajatest ning 71 protsenti Reformierakonna valijatest.

Isamaa soovis näha toetust järgmisele ideele: "Kuivõrd toetate ideed, et teise pensionisambaga liitumine oleks vabatahtlik?" Seda mõtet toetas 68 protsenti küsitluses osalenud inimestest ning 70 protsenti Isamaa valijatest.

SDE nimel pakuti inimestele välja järgmine idee: "Kuivõrd toetate ideed luua igale sündivale lapsele iseseisva elu alustamiseks tuleviku fond, kuhu panustaksid nii riik kui lapsevanemad?" Seda ideed toetas 72 protsenti kõikidest vastajatest ning 76 protsenti SDE valijatest.

Vabaerakonna eest pakkus MTÜ inimestele sellise idee: "Kas toetate ideed, et Vabariigi Valitsuses oleks praeguse 15 ministri asemel 12 ministrit?" Nimetatud ideed toetas 81 protsenti kõikidest vastanutest ning 87 protsenti Vabaerakonna valijatest.

Mõttekoja väitel oli vastajatel kõige keerulisem seisukohta võtta EKRE idee suhtes, mille puhul 19 protsenti vastajatest valis variandi "Ei oska öelda". Samuti olid teistest keerulisemad pensionisambaga liitumist puudutav küsimus (15 protsenti "Ei oska öelda") ja ministrite arvu puudutav küsimus (13 protsenti "Ei oska öelda").

"Kindlasti on meie poolt palju räägitud kohtureformi vajadus üks spetsiifilisemaid küsimusi, millele inimestel ei ole väga lihtne üheselt vastata," ütles uuringut kommenteerinud EKRE aseesimees Jaak Madison ERR-ile.

See nõuab tema väitel suuremat selgitustööd ja argumentide väljatoomist, millega näidatakse, et Eesti vajab justiitsreformi. "Inimestel on alati lihtsam vastata küsitlustes populistlikele küsimustele stiilis "kas soovite rohkem pensionit" või "kas soovite madalamaid makse", kuid meie oleme tõstatanud väga olulise teema, millele lihtsalt ühe küsimusega ongi keeruline vastata," rääkis Madison.

"Kui küsiksime ka küsitluses, et kas teie hinnagul on Eesti kohtusüsteemis probleeme või kas teie hinnangul on Eesti kohtunikud ja prokurörid vastutavad piisavalt oma otsuste eest, siis saaksime hoopis teistsuguseid vastuseid," ütles Madison.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on asutatud jaanuaris 2016. See on mõttekoda ehk thinktank, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: