Kaldamüüri hauakivid viiakse Reidi tee ehituse eest ära ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kopli vana kalmistu hauakivi kaldamüüris
Kopli vana kalmistu hauakivi kaldamüüris Autor/allikas: Hille Marandi

Tallinna Reidi tee ehituse alale jäävas kaldamüüris asuvad Kopli vana kalmistu hauakivid viiakse tagasi praegusesse kalmistuparki.

Tallinna volikokku kuuluva ajaloolase Jaak Juske (SDE) sõnul on hauakivid Russalka monumendist umbes 100-200 meetrit kesklinna pool. Juske ütles ERR-ile, et hauakividest on laotud kohati varisenud kaldamüür, kividel on näha hauakirjad ja augud, kuhu vanasti pandi metallist rist.

Juske postitas pühapäeval sotsiaalmeediasse pildi ühest hauakivist ning pöördus Tallinna linnapea Taavi Aasa poole küsimusega, kas Tallinna linn täidab oma lubadust ja viib hauakivid tagasi tänasesse Kopli kalmistuparki.

Tallinna linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Duboviku sõnul leitakse Reidi tee ehituse käigus inimene, kes vastutab selle eest, et kirjaga hauakivid tõstetakse tee-ehituse käigus kõrvale.

Dubovik lubas ERR-ile, et teisaldatud kivid viiakse esialgu Kopli kalmistupargi peavärava kõrvale, kuid nende hilisem täpne asukoht veel kindel pole.

Lisaks ütles Dubovik, et kaldamüüris on hauakive lisaks Kopli kalmistule ka Kalamaja kalmistult ja Tallinna juudi kalmistult.

Kopli kalmistu suleti 1950. aastal Nõukogude võimu poolt ning 1951. aastal muudeti kalmistu ala pargiks. Hauakive ja -sambaid kasutati uue võimu poolt aga Pirita tee kaldakindlustuse rajamisel.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: