Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Times: Briti ministrid pelgavad Trumpi-Putini kohtumiselt NATO õõnestamist

{{1530167940000 | amCalendar}}
Vladimir Putin ja Donald Trump eelmisel aatsal G20 tippkohtumisel Hamburgis.
Vladimir Putin ja Donald Trump eelmisel aatsal G20 tippkohtumisel Hamburgis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Suurbritannia ministrid pelgavad, et USA president Donald Trump õõnestab NATO-t "rahuleppe" sõlmimisega kohtumisel Vene presidendi Vladimir Putiniga, kirjutas Briti päevaleht The Times neljapäeval.

Ministrid muretsevad, et Putin võib veenda Trumpi vähendama USA sõjalist kohalolekut Euroopas, kus NATO üritab astuda vastu Venemaa agressioonile.

Ametnikud pelgavad ka, et ta annab Putinile propagandavõidu, kui tühistab või muudab alliansi kavandatavaid sõjaväeõppusi, kirjutas leht.

Lehe sõnul kardavad NATO ametnikud, et Trump võib üritada kopeerida oma "rahulepet", mille ta sõlmis Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga ning mis tekitas positiivset meediakajastust. Trump üllatas vaatlejaid ja seni teadaolevalt ka Souli, kui peatas Põhja-Korea tuumakõneluste kiirendamiseks USA sõjaväeõppused Lõuna-Koreaga.

Lehe sõnul ei olda Valges Majas kindlad, mida täpselt Trump kavatseb Putiniga kohtumisel teha, mis omakorda suurendab NATO ärevust.

"Meid teeb närviliseks mingisuguse Putini-Trumpi "rahuleppe" äkiline avaldamine. Meie hinnangul on võimalik, et Trump ja Putin küsivad, "miks meil on Euroopas kõik see sõjaline riistvara", ning koos nõustuvad need ära viima," ütles üks Briti valitsuse minister.

Trumpi sellise sammu taustal oleks raske selle vastu seisukohta võtta, lisasid nad. "On raske olla rahu vastu, aga kas see oleks tõeline rahu?" küsis üks.

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton kohtus esmaspäeval oma Briti ametivenna Mark Sedwilliga. Briti ametnikud otsisid täpsustusi presidendi kavatsustest, sest ta külastab osana oma Euroopa ringreisist ka Suurbritanniat.

Trump survestab NATO liikmesriike suurendama oma kaitsekulutusi. Ta osaleb 11.-12. juunil toimuval NATO tippkohtumisel. Kohtumise meeleolu pingestab ka USA ja Euroopa Liidu kaubavaidlus.

Euroopa liidrid arutavad Trumpist lähtuvat ohtu Lääne ühtsusele käimasoleval neljapäeval algaval Euroopa Ülemkogul. Ametnike sõnul rõhutab Theresa May neile, et Suurbritannia on valmis liituma Euroopa algatustega Venemaast lähtuvatele ohtudele vastu seismiseks, isegi kui USA neid ei toeta.

USA ja Venemaa avalikustavad tippkohtumise aja ja paiga üheaegselt

Valge Maja riikliku julgeoleku nõunik John Bolton ütles kolmapäeval Moskvas pressikonverentsil, et USA presidendi Donald Trumpi ja Venemaa presidendi Vladimir Putini tippkohtumise aeg ja koht tehakse mõlema riigi poolt üheaegselt teatavaks neljapäeval.

Algselt oodati informatsiooni tippkohtumise kohta juba kolmapäeval.

Kreml teatas varem päeval, et Trump ja Putin kohtuvad kolmandas riigis ja kohtumisaeg tehakse teatavaks hiljem. Kokkuleppele jõuti Putini kohtumisel USA presidendi riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoniga.

Putin avaldas lootust, et Boltoni visiit aitab taastada Moskva ja Lääne kahepoolseid suhteid.

"Teie visiit Moskvasse annab lootust, et me astume vähemasti esimese sammu kahe riigi täiemahuliste suhete taastamise teel," ütles Putin.

"Vastasseis ei ole kunagi olnud meie eesmärk," lisas ta ja väljendas kahetsust, et USA-Vene suhted ei ole just parimas vormis.

Putini nõunik Juri Ušakov ütles, et kavandatava kohtumise üksikasjad tehakse teatavaks neljapäeval, vahendasid Vene uudisteagentuurid.

"Ma võin öelda, et jõudsime tippkohtumises kokkuleppele ning leppisime kokku isegi kohtumise ajas ja kohas, kuid teeme selle loomulikult teatavaks homme koos Ameerika kolleegidega," ütles Ušakov ja lisas, et kohtumine peetakse "kolmandas riigis".

Putin ja Trump võivad kohtumise järel vastata ajakirjanike küsimustele

USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin võivad tulevase tippkohtumise järel vastata mõlema riigi ajakirjanike küsimustele, kirjutas ajaleht Izvestija viidates Vene riigipea eestkõnelejale Dmitri Peskovile.

"Pooled on alustavalt kokku leppinud, et presidendid vastavad mõlema riigi ajakirjanike küsimustele, mida pole Venemaa ja USA suhetes aset leidnud juba aastaid," tsiteeris väljaanne.

Kreml: Venemaa ja USA kavandavad välisministrite kohtumist

Venemaa tegi USA-le teatavad ettepanekud välisministrite Sergei Lavrovi ja Mike Pompeo kohtumiseks ja selle kohtumise võimalikkust menetletakse, ütles neljapäeval Vene asevälisminister.

"Jah, loomulikult, me menetleme seda ja lähtume sellest, et arvestades saavutatud kokkulepet tippkohtumise korraldamiseks on selline kontakt väga vajalik," ütles Sergei Rjabkov.

"Me mõistame, loomulikult on akende leidmine välisministrite ajakavas keeruline, kuid oleme omalt poolt teatavad ettepanekud teinud ja ootame USA ametivendade vastust."

Lavrovi ja Pompeo kohtumine on võimalik kahe nädala jooksul, selgitas Rjabkov.

"Meie ees seisev ajavahemik on kaks nädalat, arvame, et selle aja jooksul võib kohtumine toimuda," vastas Rjabkov Moskvas ajakirjanike küsimusele, mis ajal peaks kohtumine toimuma.

Ta rõhutas, et äsja arutati läbirääkimistel USA presidendi riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoniga teemasid, milles "nimelt välisametkondade juhid peaksid jätkama süvendatud läbirääkimisi, et tippkohtumine saaks välispoliitiliste, diplomaatiliste teenistuste poolt vajalikul kombel ette valmistatud".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: