Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristi Raik: Trump ei soovi järjekordselt Venemaad kritiseerida

USA president Donald Trump G7 tippkohtumisel Kanadas.
USA president Donald Trump G7 tippkohtumisel Kanadas. Autor/allikas: PA/Scanpix

Eesti välispoliitika Instituudi direktor Kristi Raik usub, et Helsingis peagi toimuval Donald Trumpi ja Vladimir Putini kohtumisel hoidub Trump Putini ja Venemaa kritiseerimisest, küll aga on karta Euroopa arvustamist.

Raiki sõnul on Trumpil ja Putinil palju ühiseid jooni, neid ühendab suurriigikeskne maailmavaade ning kummalegi ei meeldi tugev Euroopa Liit.

Raik tõi Vikerraadio saates "Uudis +" välja, et Venemaa puhul on need seisukohad juba varasemast tuttavad, kuid USA välispoliitikas on viimasel ajal toimunud radikaalsed muudatused.

"Trumpi seisukohad ütlevad täielikult lahti USA varasemast välispoliitikast," ütles Raik, kes usub, et Trump võib kohtumisel kritiseerida kõiki teisi peale Putini ja Venemaa. Lisaks ei taha Trump tunnistada seda, et Venemaa sekkus USA presidendivalimistesse.

Raiki hinnangul tuleb tippkohtumisel jutuks relvastuse vähendamine, pingete maandamine rahvusvahelises poliitikas ja erinevad konfliktikolded. Kõne alla võib tulla ka Süüria, kuid Raik peab seda lihtsamaks arutlusteemaks.

Ukrainast rääkimine tekitaks muret Euroopa seisukohast, arvas Raik. Trump võib teha mööndusi, mis võivad olla ohtlikud Euroopa julgeolekustruktuurile ja näidata, et USA lepiks Venemaa sõjategevuse ja Krimmi annetkeerimisega. Sellised ütlused lisaksid Raiki arvates Venemaale mänguruumi.

Raik ütles, et mingisugust kokkulepet, mis Venemaad rahuldaks, oodata ei ole.

Samas võib Trump võtta üle Putini retoorika ning öelda, et pingete maandamiseks vähendatakse sõjalist tegevust ja kohalolekut Vene piiri ääres. Raiki arvates oleks see kahjulik ka võõrustajale Soomele.

"Kahjuks on võimalik, et NATO tippkohtumine näitab väga teravalt seda, et USA ja eurooplaste, eriti USA ja Saksamaa vahelised suhted on väga pingestatud," sõnas Raik.

Lisaks ei ole Trump rahul sellega, et USA peab maksma Euroopa julgeoleku kulusid, kui eurooplased ise ei täida oma kohustusi.

"Me peaks lahti saama sellisest mõtlemisest, et igasugune poliitiline suhtlemine või suhete elavdumine Venemaaga on mingisugune suur mööndus Venemaale või et see on väga ohtlik," ütles Raik.

Ta usub, et Eesti peaks mõtlema, kas ja kuidas on Venemaaga võimalik suhelda nii, et me sellest kasu saaks.

Trump ja Putin kohtuvad 16. juulil Helsingis.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: