Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Yle: Trumpi-Putini kohtumine Soomes ei pruugi Soome mainele hästi mõjuda

{{1530177660000 | amCalendar}}
Foto: Wikimedia commons

USA presidendi Donald Trumpi ja Venemaa riigipea Vladimir Putini kohtumine Soomes ei pruugi Soome mainele hästi mõjuda, eriti kui nad Soome ja teiste väikeste riikide arvel milleski kokku lepivad, arvab Soome ringhäälingu Yle toimetaja Mika Mäkelainen, kelle sõnul on kogu tippkohtumine lääneriikide huvide seisukohast suur risk.

Pikka aega Soome välispoliitikat mõjutanud minister Jaakko Iloniemi tuletas Soome meedias meelde varasemaid Vene või Nõukogude-USA tippkohtumisi Soomes, leides, et ükski neist ei toonud mingit ajaloolist muutust kaasa, ehkki teatud väiksem tähendus neil oli.

Kui seekordne kohtumine teoks saab, siis selle päevakorda Iloniemi ennustada ei söanda. Tõenäoliselt on laual Süüria ja Venemaa taasühinemisvõimalused juhtivate tööstusriikide grupiga ehk G7 muutmine uuesti G-8-ks. Venemaa väidetavat sekkumist USA presidendivalimistesse aga ilmselt kõneks ei võeta, kuna see oleks liiga piinlik.

Trumpi läbirääkimispositsiooni peab Iloniemi nõrgaks ega mõista hästi, miks Trump tahab Putiniga kohtuda just nüüd, kui teda süüdistatakse nõrkuses Venemaa vastu ja isegi salajastes kontaktides Venemaaga. "Ta nagu seaks end vabatahtlikult tule alla, nii rahvusvaheliselt kui kodus," leiab Iloniemi.

Putinile on mängumaa hoopis soodsam, arvestades, et Euroopa Liit on Brexiti tõttu nõrgem kui kunagi varem, ja Ühendriikides on sisepoliitika ka üsna segane, arvab kogenud poliitik ja diplomaat.

Soome on varem lõiganud sellistest tippkohtumistest tuntust ja head mainet ning paljude arvates läheb ka seekord nii. Tegelikult, ütleb Yle toimetaja Mika Mäkelainen, on kohtumine lääneriikide huvide seisukohast suur risk. Täiesti ettearvamatuks osutunud Donald Trump, ehk loose cannon, nagu teda nimetatakse, võib teha suuri poliitilisi mööndusi, seda nii oma riigi kui liitlaste arvel. "Trump on Putini käes nagu sulavaha," ütles Mäkelainen.

Kui pidada silmas Euroopa julgeolekut, ja sellest presidendid kindlasti räägivad, kuna kahe nädala pärast on ees NATO tippkohtumine, siis lasta Putinil ja Trumpil pidada nõu Euroopa julgeoleku üle on Mäkelaise sõnul täiesti vastutustundetu.

Ajaleht Politico nimetab Soomet tippkohtumise kontekstis neutraalseks riigiks. Mäkelainen küsib aga, mida arvavad Soome poliitikud oma riigist siis, kui Trump ja Putin tõepoolest Soome pinnal milleski kokku lepivad. Loodetavasti ei toimu see Soome ega teiste väiksemate riikide arvel, märkis ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: