Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

May: Briti valitsus tahab EL-iga vabakaubandusala kaupadele

Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti valitsus jõudis üksmeelele püüelda lahkumiskõnelustel Euroopa Liiduga kokkuleppe poole Ühendkuningriigi ja EL-i vabakaubanduspiirkonnas kaupadele, teatas peaminister Theresa May reedel pärast maratonkõnelusi oma kabinetiga.

"Kabinet jõudis üksikasjalikes aruteludes kokkuleppele meie ühispositsioonis tulevaste läbirääkimiste kohta EL-iga," ütles May reede hilisõhtul pärast terve päeva kestnud nõupidamist peaministri maaresidentsis Chequersi mõisas.

"Järgmisel nädalal avaldame valge raamatu, mis avab üksikasjalikumalt selle, kuidas me võtame tagasi kontrolli oma raha, seaduste ja piiride üle," lausus Briti valitsusjuht. "Nüüd peame üheskoos liikuma kiiresti edasi, et pidada meie ettepaneku üle EL-iga läbirääkimisi."

Briti valitsuse ettepanekute järgi säilitaksid Suurbritannia ja EL Brexiti järel "ühised reeglid kaupadele, mille seas on põllumajandustooted ja toidukaubad" ning London nõustuks sõlmitavas lepingus "harmoniseerimise jätkumisega" ainult nende EL-i reeglitega, mis on vajalikud tõrgete vältimiseks osapoolte piiril.

Suurbritannia loodab etendada "jõulist rolli" nende reeglite aluseks olevate rahvusvaheliste standardite kujundamises ning Briti parlament saaks endale õiguse lükata tagasi mis tahes reeglid, tunnistades samal ajal selle "tagajärgi turuligipääsule, julgeolekukoostööle ja tõrgeteta piirile", seisis Briti valitsuse avaldatud dokumendis.

May sõnul leppisid ministrid kokku ka "uues ärisõbralikus tollimudelis", mis säilitab EL-ist lahkumise järel kõrged standardid, kuid lubab Suurbritannial "sõlmida uusi kaubandusleppeid üle kogu maailma".

Loodetav vabakaubandusala ja uus tollikokkulepe "hoiaksid ära tõrked poolte piiril ja tagaksid, et mõlemad pooled täidavad oma kohustusi Põhja-Iirimaa ja Iirimaa ees", nähtub dokumendist, millest ilmneb ka, et Suurbritannia lahkub EL-i ühisest põllumajandus- ja kalanduspoliitikast.

Teenuste sektoris, mis on Briti majanduses domineeriv, säilitab London regulatiivse paindlikkuse vastuseks ligipääsu piiramisele EL-i turgudele.

Suurbritannia püüdleb kõnelustel EL-iga "ühise institutsionaalse raamistiku" poole, mis tõlgendaks ja kohaldaks poolte tulevasi suhteid, seisis dokumendis. "Seda teevad Ühendkuningriigis Ühendkuningriigi kohtud ja EL-is EL-i kohtud, arvestades EL-i pretsedendiõigust valdkondades, kus Ühendkuningriik jätkab ühiste reeglite rakendamist."

Ettepanekud tähendavad, et Briti valitsus loodab jätkata osaliselt EL-i ühisturul ning aktsepteerib mingis ulatuses EL-i kohtu jurisdiktsiooni, mille nn kõva Brexiti pooldajad Briti valitsuses ja võimuparteis on varem välistanud.

Briti valitsus leppis kokku ka ettevalmistuste hoogustamises juhuks, kui kõnelused EL-iga nurjuvad ja riik lahkub ühendusest leppeta.

Suurbritannia EL-ist lahkumise tähtaeg on 2019. aasta märts, kuid May valitsus ei olnud enne reedet suutnud kokku leppida, mis täpselt peaks lahkumisleppes seisma. Avalikkuses ei ole üksmeelt, kuivõrd peaks Suurbritannia jääma seotuks EL-i reeglitega.

Brittide viivitamise tõttu on EL-i liidrid hakanud kannatust kaotama ja tehakse ettevalmistusi juhuks, kui kokkulepet ei sünnigi. Ettevõtted hoiatavad üha häälekamalt töökohti ja investeeringuid ähvardavate ohtude eest.

EL-i pealäbirääkija lahkumiskõnelustel Michel Barnier ütles varem reedel, et 27 liikmesriiki on valmis kohandama oma seisukohti lahutustingimustes, kui Suurbritannia enda omi võtmeküsimustes muudab.

"Me oleme valmis, mina olen valmis kohandama oma pakkumist, kui UK punased jooned muutuvad," ütles Barnier.

May pidas enne Chequersi istungit nõu Saksa kantsleri Angela Merkeli ja Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuskiga.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: