Briti valitsus avaldas vastuolulise Brexiti-kava

{{1531400520000 | amCalendar}}
Foto: PRU/AFP Photo/Scanpix

Briti valitsus avaldas neljapäeval kava tulevikusidemetest Euroopa Liiduga pärast Brexitit.

Kava avaldamisele eelnevalt lahkus valitsusest mitu ministrit. Peaminister Theresa May erakonna käremeelseimad Brexiti pooldajad on kavas sätestatu pärast May peale pahased, sest nende hinnangul jääks kava teostumisel riik EL-iga liiga seotuks.

May ütles eessõnas, et Brexiti leppe sõlmimine EL-iga nõuab pragmaatilisust ja kompromissi mõlemalt poolelt.

Plaani esitles parlamendi alamkojas uus Brexiti-minister Dominic Raab. Avasõnas ütles ta, et kava ärgitab looma uuenduslikku ja pretsedenditud majanduspartnerlust Ühendkuningriigi ja EL-i vahel.

Ühendkuningriik kuulub praegu EL-i tolliliitu ja ühisturgu, mis lubab bloki 28 liikmesriigil teineteisega vabalt kaubelda. Ühendkuningriigi jaoks lõpeb see märtsis, ta blokist lahkub. Neljapäeval avaldatud 98-leheküljeline kava on Briti valitsuse seni kõige üksikasjalikum vastus küsimusele, mis tuleb tolliliidu ja ühisturu asemele.

Plaani alusel lahkuks Ühendkuningriik Euroopa Liidu ühisturult ja tolliliidust ning läheks oma teed teenuste sektoris. Valitsus loodab, et Ühendkuningriik saab piirata EL-i riikidest tulevat sisserännet ning sõlmida omaenda kaubanduslepped kolmandate riikidega.

Kavas kutsutakse looma vabakaubandusala ja ühtset reeglistikku Euroopa Liiduga kaupade ja põllumajandustoodete vallas vastutasuks piirikontrollideta kaubanduse eest. Sellega tahetakse vältida tarneraskusi auto- ja muus töötlevas tööstuses, mis saavad oma toodete valmistamiseks osi mitmest riigist.

Suurbritannia hakkaks tegutsema justkui ühendatud tollialal EL-iga. See, kas kolmandatest riikidest pärit toodete lõppsihtkoht on Ühendkuningriik või EL, tehakse kindlaks tehnoloogiaga ning Ühendkuningriiki jäävatelt kaupadelt võetakse asjakohane tollimaks, lisatakse kavas.

Valitsuse hinnangul võimaldab see hoida Iirimaad ja Põhja-Iirimaad ühendav piir täiesti avatuna.

Kava alusel ei näe valitsus ette vabakaubandust teenuste sektoris, mis moodustab Briti majandusest 80 protsenti. Valitsuse hinnangul annab see Ühendkuningriigile vabaduse kaardistada oma tee, kuigi see tähendaks senisest väiksemat ligipääsu EL-i turgudele.

Londonis asuv finantsteenuste keskus ehk City peab aktsepteerima, et ettevõtted jäävad ilma oma "passiõigusest" ehk võimalusest müüa oma teenuseid üle EL-i. Valitsus asub selles vallas otsima hübriidlahendust, öeldakse kavas.

Kavaga tahetaks hoida riik suuremates EL-i ametites, kaasa arvatud Euroopa Lennundusohutusametis (EASA), Euroopa Ravimiametis (EMA) ja politseiametis Europol.

Kui Ühendkuningriik lahkub EL-ist, siis sellega lõpeb EL-i kodanike automaatne õigus riigis elada ja töötada. Samas peaksid EL-i kodanikud saama reisida Ühendkuningriiki viisavabalt turismi või ajutise ettevõtluse eesmärgil. Lisaks tuleb luua võimalused, mis lubaksid noortel ja tudengitel Ühendkuningriigis elada ja töötada, lisatakse kavas.

"Peame olema väljakutse väärilised ning haarama võimalustest," mille Brexit Ühendkuningriigile avab, lausus Raab.

Brexiti üks juhtivaid hääli ja hiljuti välisministri kohast loobunud Boris Johnson aga ütles, et EL-i reeglite järgimine nende muutmise võimaluseta ähvardab teha Ühendkuningriigist koloonia. Tema hinnangul annab kava riigile "pooliku Brexiti".

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: