Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti valitsus koguneb uues koosseisus istungile

Theresa May, Michael Gove, Boris Johnson, David Davis.
Theresa May, Michael Gove, Boris Johnson, David Davis. Autor/allikas: PA/AP/Scanpix

Briti peaministri Theresa May valitsus koguneb teisipäeval pärast välis- ja Brexiti ministri lahkumist protestiks Euroopa Liidust lahkumise strateegia vastu uues koosseisus istungile.

May plaan on saanud tagasilöögi konservatiivide euroskeptikute tiivalt, kelle sõnul teeb see Euroopa Liidule liiga suuri järeleandmisi, kuid peaministril on mõõdukate toetus ja tema juhirolli ei ole vaidlustatud.

Endise välisministri Boris Johnsoni asemel, kes kirjutas tagasiastumiskirjas, et unistus Brexitist "on suremas" ning Suurbritanniat ähvardab May juhtimisel EL-i "koloonia staatus", nimetati kiiresti ametisse senine tervishoiuminister Jeremy Hunt, kes erinevalt Johnsonist toetas 2016. aasta referendumil EL-i koosseisu jäämist.

Senise Brexiti ministri David Davise asemele nimetati euroskeptikust endine elamumajandusminister Dominic Raab, kes jätkab järgmisel nädalal läbirääkimisi Brüsseliga.

Kahe prominentse euroskeptiku lahkumine Briti valitsusest seab kahtluse alla May valitsuse püsimise ajal, mil EL ja Suurbritannia valmistuvad lahkumiskõneluste otsustavaks faasiks.

Briti ja EL-i ametnikud loodavad jõuda Suurbritannia lahkumistingimustes ja tulevastes kaubandussuhetes kokkuleppele enne bloki oktoobrikuist ülemkogu.

"Kuna läbirääkimiste lõpuni EL-iga on jäänud vaid mõni nädal, on praegu Suurbritannia jaoks kriitiline hetk," kirjutas ärileht Financial Times teisipäevases juhtkirjas. "Vastasseis Brexiti toetajate ja tegelikkuse vahel venis liiga kaua," lisas leht, märkides, et May pidanuks euroskeptikutele vastu astuma juba enne läbirääkimiste ametlikku algust".

Financial Times kirjutas ka, et May on nüüd silmitsi "terve rea väljakutsetega oma juhirollile", kuid pidas võimalikuks, et pärast "tagasiastumisi ja poliitilist verelaskmist koondub erakond peaministri taha".

Ajaleht The Guardian kirjutas viitega tundmatuks jääda soovinud konservatiivide parlamendiliikmele, et tagasiastumised protestiks May plaanile säilitada EL-iga tugevad majandussidemed jätkuvad.

"Nad lahkuvad üksteise järel, kuni May kas loobub Chequersi plaanist või läheb ise," ütles parlamendiliige ajalehe teatel.

Endine konservatiivide juht William Hague kirjutas see-eest Daily Telegraphis, et May kriitikud ei ole suutnud esitada "ühtki usaldusväärset alternatiivi" ning hoiatas, et edasised tagasiastumised võivad Brexiti ohtu seada.

Briti valitsuse ettepanekute järgi säilitaksid Suurbritannia ja EL Brexiti järel "ühised reeglid kaupadele, mille seas on põllumajandustooted ja toidukaubad" ning London nõustuks sõlmitavas lepingus "harmoniseerimise jätkumisega" ainult nende EL-i reeglitega, mis on vajalikud tõrgete vältimiseks osapoolte piiril.

Suurbritannia EL-ist lahkumise tähtaeg on 2019. aasta märts, kuid May valitsus ei olnud enne reedet suutnud kokku leppida, mis täpselt peaks lahkumisleppes seisma. Avalikkuses ei ole üksmeelt, kuivõrd peaks Suurbritannia jääma seotuks EL-i reeglitega.

Politico aga kirjutab, et "zombie-peaminister" May on nüüd esitanud esimest korda tõsise väljakutse oma erakonna skeptikutele. Brüsseli seisukohti ja meeleolu aga kaks äsjast tagasiastumist märkimisväärselt muutnud pole.

May: uut referendumit pole plaanis

May on rõhutanud, et Suurbritannias ei ole kavas korraldada uut referendumit Euroopa Liidu liikmesriigiks olemise asjus. Samuti kinnitas ta, et London ei kavatse taotleda Euroopa Liidu aluslepingu 50. artikli kohaselt algatatud protsessi pikendamist.

May hinnangul tahavad Ühendkuningriigi kodanikud, et valitsus Brexiti teostaks, ega soovi selles küsimuses uuesti hääletada.

2016. aasta 23. juunil toimunud rahvahääletusel pooldas EL-ist lahkumist 51,89 protsenti hääletanutest. Valimisaktiivsus oli 72,21 protsenti.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: