Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti Brexiti-minister David Davis lahkub valitsusest

{{1531101240000 | amCalendar}}
David Davis.
David Davis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Suurbritannia Brexiti-minister David Davis lahkub ootamatult valitsusest. Peaminister Theresa May nimetas uueks Brexiti-ministriks Dominic Raabi.

Uudisteagentuuri Bloomberg ja ajalehe Financial Times andmetel kinnitas Davise ametkond tema lahkumist kesköö paiku.

Davis sai Euroopa Liidust lahkumise ministriks 2016. aastal.

Minister kaitses pühapäeval valitsuse ettepanekuid Brexiti-kõneluste tulevasi suhteid käsitlevaks osaks Euroopa Liiduga, millest tähtsaim on Londoni soov säilitada liidust lahkumise järel kaupadele sellega samad reeglid.

Pikaajaline euroskeptik teatas aga nüüd lahkumisest kirjas, mis oli äärmiselt kriitiline valitsuse reedesel nõupidamisel saavutatud kokkuleppe suhtes.

"Kokku lepitud poliitika üldsuund jätab meid parimal juhul nõrka läbirääkimispositsiooni, võimalik, et see viib meid ka väljapääsmatusse olukorda," kirjutas Davis pöördumises Mayle. "Reedene ettepanek muudab parlamendi kontrolli illusoorseks."

Iseäranis kriitiline oli Davis "ühiste reeglite" plaani suhtes, mis võimaldaks kaupade vaba liikumist, väites, et see annaks suure osa Briti majandusest EL-i kontrolli alla.

Keskkonnaminister Michael Gove tunnistas, et reedel lõhenenud valitsuskabineti terve päeva nõupidamise järel avaldatud ettepanek ei hõlma kõike, mida ta tahtis. "Ma olen realist," lisas ta.

Üksikasjalikuma valge paberi oma ettepanekuga kohta lubas Briti valitsus avaldada järgmisel nädalal.

Briti peaminister Theresa May ütles, et ootab kokkuleppe järel ühispositsioonis ministrite vahelise võitluse lõppu Brexiti olemuse üle.

Briti pühapäevalehed olid täis teateid mässust valitsevas Konservatiivses Parteis.

Peaminister kiitis Davise lahkumise heaks

Suurbritannia peaminister Theresa May võttis esmaspäeval vastu Brexiti-ministri David Davise lahkumisavalduse ja tänas teda tehtud töö eest, edastasid meediakanalid.

"Ma tahan teid soojalt tänada kõige selle töö eest, mida te viimase kahe aasta jooksul olete ministrina teinud kujundades meie lahkumist Euroopa Liidust," ütles May muu hulgas.

May rõhutas, et tema Brexiti-paan on kooskõlas tema lubadusega lahkuda Euroopa ühisturult ja tolliliidust ning märkis, et ei ole nõus Davidi seisukohaga plaani suhtes.

Briti meedia teatel on tagasi astunud ka Brexiti-ministeeriumi alamministrid Steve Baker ja Suella Braverman.

May nimetas uueks Brexiti ministriks Dominic Raabi

Briti peaminister Theresa May nimetas pärast Davis Davise tagasiastumist esmaspäeval uueks Brexiti ministriks elamumajandusministeeriumi eruskeptilise alamministri Dominic Raabi.

"Kuningannal oli hea meel kinnitada parlamendisaadik Dominic Raab Euroopa Liidust lahkumise riigiministriks," teatas Downing Street avalduses.

Alates 2016. aasta juulist Brexiti ministrina tegutsenud Davis teatas lahkumisest kirjas, mis oli äärmiselt kriitiline valitsuse reedesel nõupidamisel saavutatud kokkuleppe suhtes.

Brexiti-minister on ühtlasi Briti pealäbirääkija lahkumiskõnelustel Euroopa Liiduga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: