Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti minister kaitses valitsuse Brexiti-ettepanekuid

Peaminister Theresa May reedel valitsuskabinetile plaani selgitamas.
Peaminister Theresa May reedel valitsuskabinetile plaani selgitamas. Autor/allikas: PA/Scanpix

Euroskeptikust Briti minister kaitses pühapäeval valitsuse ettepanekuid Brexiti-kõneluste tulevasi suhteid käsitlevaks osaks Euroopa Liiduga, millest tähtsaim on Londoni soov säilitada liidust lahkumise järel kaupadele sellega samad reeglid.

Keskkonnaminister Michael Gove tunnistas, et reedel lõhenenud valitsuskabineti terve päeva nõupidamise järel avaldatud ettepanek ei hõlma kõike, mida ta tahtis. "Ma olen realist," lisas ta.

Üksikasjalikuma valge paberi oma ettepanekuga kohta lubas Briti valitsus avaldada järgmisel nädalal.

Briti peaminister Theresa May ütles, et ootab kokkuleppe järel ühispositsioonis ministrite vahelise võitluse lõppu Brexiti olemuse üle.

Briti pühapäevalehed aga olid täis teateid mässust valitsevas Konservatiivses Parteis.

"On palju kurbust ja ohtralt muret," ütles kauaaegne euroskeptikust parlamendisaadik Bill Cash telekanalile Sky News ja seadis küsimärgi alla, kas valitsuse ettepanekud tagavad "korraliku Brexiti".

Üks kõva Brexiti peamisi eestkõnelejaid välisminister Boris Johnson nimetas väidetavalt enne kokkuleppega nõustumist seda "koerasitaks". Tooride endine esimees Iain Duncan Smith sõnas, et kokkulepe näib olevat vastuolus lubadustega lahkuda EL-i ühisturult ja tolliliidust.

"Kui avalikkus tajub, et valitsus seda ei taga, kardan, et seisame järgmistel valimistel silmitsi tagajärgedega," lausus ta.

Gove aga ütles BBC-le, et "kõigis tähtsates valdkondades, kus iseseisev riik otsustab suveräänsust kasutada, saab Suurbritannia seda teha".

Keskkonnaminister rõhutas, et Suurbritannia lahkub EL-ist plaanipäraselt märtsis. "Te ei tohiks käsitleda täiuslikku hea vaenlasena," lisas ta.

Briti valitsuse ettepanekute järgi säilitaksid Suurbritannia ja EL Brexiti järel "ühised reeglid kaupadele, mille seas on põllumajandustooted ja toidukaubad" ning London nõustuks sõlmitavas lepingus "harmoniseerimise jätkumisega" ainult nende EL-i reeglitega, mis on vajalikud tõrgete vältimiseks osapoolte piiril.

Briti valitsus on lubanud, et Brexit ei too kaasa piirikontrolli taastamist Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa ja EL-i liikme Iirimaa vahel.

Suurbritannia rakendab ettepaneku järgi "EL-i imporditolle ja kaubanduspoliitikat nii EL-ist Ühendkuningriiki kui ka vastassuunas liikuvatele kaupadele", nähtus dokumendist.

Selline kokkulepe kõrvaldaks vajaduse tollikontrollide järele Suurbritannia ja EL-i vahel, käsitledes neid ühendatud tolliruumina, ning annaks Suurbritanniale õiguse kehtestada kolmandatele riikidele omapoolseid tollipiiranguid ning sõlmida nendega kaubandusleppeid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: