Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump teatas pärast kriitilist intervjuud, et saab Mayga hästi läbi

{{1531486980000 | amCalendar}}
Foto: AP/AFP/Scanpix

Suurbritannias töövisiidil olev USA president Donald Trump teatas reedel peaminister Theresa Mayga kohtuma saabudes, et tal on Briti valitsusjuhiga väga tugev suhe.

Samal ajal aga toimuvad Ühendkuningriigis ulatuslikud meeleavaldused Trumpi ja tema poliitika vastu ning veelgi rohkem valas õli tulle neljapäeva õhtul ajalehes The Sun ilmunud artikkel, kus USA president tegi oma võõrustaja suhtes äärmiselt ebatavalisi kommentaare. Näiteks teatas ta, et May poolt välja pakutud nn pehme Brexiti plaan sisuliselt välistaks USA ja Suurbritannia vahelise kaubandusleppe; leidis, et äsja valitsusest lahkunud Boris Johnson oleks hea peaminister; ütles, et May pole võtnud kuulda tema nõu eduka Brexiti korraldamiseks ning sarjas nii Euroopa riikide kui ka eriti Londoni linnapead, leiborist Sadiq Khani, vahendavad Reuters ja BBC ning Guardiani otseblogid.

Briti konservatiivide lõhestumise ja takerdunud Brexiti-kõneluste tõttu raskes olukorras olevale Mayle pidi see intervjuu olema tõsine tagasilöök, kusjuures märkimisväärne on see, et Trumpi liitlasele Rupert Murdochile kuuluv The Sun avaldas artikli ajal, mil Trump viibis Mayga koos õhtusöögil. Samuti oli juhtum jätkuks Trumpi vastuolulistele avaldustele äsja lõppenud NATO tippkohtumisel.

Ükski USA president pole varem Suurbritannias viibides peaministrit sellisel viisil avalikult kritiseerinud ning sellise sammu mõistsid hukka nii opositsioon kui ka osa Konservatiivsest Parteist. Samas on May parteisisesed vastased, näiteks veendunud Brexiti-toetajast rahvasaadik Jacob Rees-Mogg Trumpi kriitikaga nõustunud või selle sisu osaliselt õigustanud. Rees-Mogg avaldas arvamust, et nüüd on Mayl aega ümber mõelda. Trumpi ägedamaid kriitikud aga nõuavad, et Suni artikli tõttu peaks Trumpi kohtumise Briti kuningannaga ära jätma.

Briti valitsuse pressiesindaja ja rahandusminister Philip Hammond vastasid esialgu kommentaarisoovidele, et peaministril on kavas president Trumpile uut Brexiti-plaani põhjalikumalt tutvustada.

Kui Valge Maja pressiesindajalt Sarah Huckabee Sandersilt kommentaari küsiti, tõi viimane intervjuust esile kohad, kus Trump teatas, et May "on väga meeldiv inimene" ja et ta ei ole "Briti peaministri kohta kunagi midagi halvasti öelnud". Samuti kinnitas Sanders, et presidendi arvates oli May olnud NATO tippkohtumisel suurepärane ja olevat üldse vaimustav inimene. Samuti olevat president tänulik suurepärase vastuvõtu eest Ühendkuningriigis.

Kui Trump ja May saabusid reedel kohtumisele Chequersi residentsis üritasid nad mõlemad jätta kohal viibinud ajakirjanikele muljet, et Suni artikli näol pole tegu millegi hulluga.

"Meil on tõesti väga hea läbisaamine. Täna räägime me kaubandusest ja me räägime riigikaitsest," kommenteeris Trump. Kui USA ajakirjanik küsis, kas Trump kahetseb Suni intervjuud, vaatas USA president mujale ja raputas pead.

"Meil on palju rääkida," sõnas omakorda May ja lisa, et nad räägivad ka ajaloolisest Briti-USA erisuhtest ja kaubandusvõimalustest.

Briti naelsterlingi väärtus aga Suni artikli järel kahanes viimase poolteise nädala madalaimale tasemele. USA-Briti erisuhe ja eraldi kaubanduslepe USA-ga on olnud Brexiti-järgse Suurbritannia majanduse üks nurgakivisid. Kui ühelt poolt on Trumpi jutt mõistetav, sest väga pehme Brexiti puhul, kus Suurbritannia jääks pärast lahkumist sisuliselt EL-i reeglitega seotuks, oleks Washingtonil tõepoolest keeruline riigiga eraldi kaubanduslepet sõlmida, siis teisalt on osa analüütikuid pakkunud, et Trumpi tegelik strateegia paistab olevat hoopis see, et toetada Brexitit ja sundida seejärel raskes olukorras liitlasriigile peale USA jaoks võimalikult soodne kaubanduslepe.

Registreeritud on rohkem kui sada erinevat Trumpi-vastast meeleavaldust, kus osaleb kümneid tuhandeid inimesi. Üheks värvikamaks protestimeetmeks on näiteks Trumpi pahura väikelapsena kujutava suure õhupalli lennutamine Londonis. 

Pressikonverentsil lubasid riigijuhid pürgida kaubandusleppe poole, Trumpi sõnul toetab ta iga Briti valitsuse otsust Brexiti asjus

Täismahus video:

Olulisemad hetked kohtumisele järgnenud pressikonverentsilt:

* Trump teatas alguses, et on tõeliseks auks külastada ajaloolist Chequersi residentsi, millest ta kuulis juba koolis ajalootunnis. Ta tuletas meelde, et just sealt helistas Winston Churchill omal ajal pärast Pearl Harbori rünnakut USA president Franklin D. Rooseveltile.

Neljapäeva õhtust vastuvõttu Blenheimi palees nimetas ta millekski väga eriliseks ja märkis, et tal oli seal peaministriga väga pikka ja positiivne vestlus.

* May ütles, et leppis Trumpiga kokku, et pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust pürgitakse suure vabakaubandusleppe poole USA-ga. "Kahepoolsed investeeringud on meil umbes ühe triljoni dollari peal ja me tahame sealt ülespoole liikuda. Eelmisel nädalal sõlmitud Chequersi kokkulepe pakub võimaluse Donaldil ja mul selline ambitsioonikas kokkulepe teha," sõnas ta.

* Trump ütles, et ta toetab iga Brexiti-poliitikat, mida Briti valitsus soovib ajada. Brexiti puhul olevat talle OK kik, mida Ühendkuningriik soovib teha. "Lihtsalt veenduge, et te saate meiega kaupa teha," lisas ta samas.

Ta tänas Briti peaministrit selle eest, et viimane pürgib vabakaubanduse poole.

* Mõlemad kiitsid nn USA ja Ühendkuningriigi erisuhet. May märkis muuhulgas, et sellise suhte puhul öeldakse mõnikord ka asju, mida teine pool ei soovi kuulda, kuid ta ei täpsustanud.

Samuti rõhutas ta, et see on kõigi osapoolte kohustus tagada, et transatlantiline ühtsus säiliks.

* Trump ütles, et USA ja Suurbritannia suurendavad koostööd relvajõudude vahel ning ta kiitis reedel nähtus Briti eriüksuslaste demonstratsioonesinemist. 

* Trump märkis, et nii tema kui ka May saabusid NATO tippkohtumiselt, mis oli tema sõnul tõeliselt produktiivne. Ta tänas Mayd selle eest, et viimane toetas tema pürgimusi panna NATO liikmesriike rohkem riigikaitsele kulutama.

Nagu ka neljapäeval märkis Trump, et praegu kulutab riigikaitsele kaks protsenti SKP-st vaid viis liikmesriiki, kuid tema sõnul lähevad kulutused suuremaks väga-väga kiiresti.

* Trump ütles, et nad arutasid Mayga tuumarelvade leviku piiramist ja nõustusid, et Iraan ei tohi kunagi tuumarelvi omada. Nii nagu seda ei tohi teha ka Põhja-Korea.

* May ütles, et nad arutasid ka Venemaad ja et ta tänas president Trumpi vastuse eest, mille Washington andis seoses keemiarünnakuga Salisbury linnas.

Briti peaministri sõnul olid nad nõustunud, et Venemaaga tuleb suhelda jõu- ja ühtsusepositsioonilt ning et katsetele demokaraatiat õõnestada tuleb vastu astuda.

* Kui küsimustevoor algas, küsiti kõigepealt Trumpilt Suni artikli kohta.

BBC ajakirjanik küsis, kas selline kriitika May aadressil on sõbra käitumine.

Trump eitas May kritiseerimist ja ütles, et ainus, mida ta soovib, on see, et Suurbritannia saaks [pärast EL-ist lahkumist] USA-ga kaupa teha.

"Ma usun pärast peaministri inimeste ja kaubandusekspertidega rääkimist, et selline lepe on võimalik," märkis president.

* Theresa May rõhutas, et pärast Euroopa Liidust lahkumist ei ole Ühendkuningriigil mingeid piiranguid selles osas, kellega kaubandusleppeid sõlmida. "Me teeme kaubandusleppe USA-ga ja ka teistega üle kogu maailma," ütles ta. 

* Trump pidi taas vastama Suni intervjuu teemal.

Ta märkis, et lugu oli üldjoontes õige, kuid sealt oli välja jäetud palju ilusaid asju, mida ta oli May kohta öelnud.

"Õnneks meil on nüüd kombeks oma intervjuusid salvestada, seega saate te selle oma lõbuks, kui te seda soovite. Kuid me salvestama seda, mida me ajakirjanikega teeme - seda värki kutsustakse fake news'iks," selgitas Trump.

 

* Taas Suni artikli ütluste teemal.

"Immigratsioon on olnud väga halb Euroopa jaoks. See muudab kultuuri, see on negatiivne asi," lausus ta ja märkis, et immigratsioon on väga palju kahjustanud Saksamaad ja teisi kohti Euroopas.

"Ma tean, et see ei ole poliitiliselt korrektne, kuid ma ütlen seda ja ma ütlen seda valjult," lisas ta.

Theresa May ütles omakorda, et Ühendkuningriigil on auväärne ajalugu kuulutada teretulnuteks inimesi, kes soovivad riigi heaks oma panuse anda.

* Trumpilt küsitakse, mida ta soovib saavutada kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Ta vastas, et see oleks tohutuks saavutuseks, kui õnnestuks peatada tuumarelvi puudutav võidurelvastumine.

Samuti lubas ta taas kord, et tõstatab kohtumisel valimistesse sekkumise teema.

* Küsiti taas Suni teemal ehk täpsemalt Trumpi lause kohta, et Boris Johnson oleks hea peaminister.

"Nad küsisid minult, kuidas ta oleks peaministrina, ja ma ütlesin, et ta oleks suurepärane peaminister, ta on olnud minu vastu väga kena," selgitas Trump.

Seejärel näitas ta May peale ja ütles: "See imeline naine siin on tegemas suurepärast tööd, tõesti suurepärast tööd, ja ma mõtlen seda nii.

* "Paljud inimesed annavad mulle nõu, kuidas Euroopa Liiduga läbi rääkida. Minu töö on minna sinna ja seda teha," kommenteeris May veel üht Suni artikli väidet.

Trump nentis, et May lihtsalt pidas tema nõuannet Brexiti teemal "liiga brutaalseks".

* Trumpi sõnul oli ta tahtnud May ee vabandada selle Suni artikli pärast, kuid viimane oli talle öelnud, et ta selle pärast ei muretseks. "Ma mõtlesin, et see oli tema poolt väga professionaalne."

Reedel ootab Trumpi ja tema abikaasat ees kohtumine Windsori lossis kuninganna Elizabeth II-ga, kelle kohta on meedias korduvalt kiidusõnu öelnud. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: