USA taotleb ÜRO-lt naftasaaduste ekspordi peatamist Põhja-Koreale

{{1531414020000 | amCalendar}}
Kütuseveok Pyongyangis.
Kütuseveok Pyongyangis. Autor/allikas: Ed Jones/AFP Photo/Scanpix

USA ärgitas ÜRO julgeolekunõukogu viivitamatult peatama rafineeritud naftasaaduste ekspordi Põhja-Koreasse, sest Pyongyang rikkus neile kehtivaid impordipiiranguid, selgus neljapäeval meedia kätte jõudnud dokumentidest.

USA saatis salastatud dokumendi ÜRO sanktsioonide komiteele, kirjutasid uudisteagentuurid AFP ja Associated Press.

Washington väidab, et Põhja-Koreale toimetati 1. jaanuarist 30. maini 759 793 barrelit naftatooteid, kuigi riigi aastane kvoot on ÜRO piirangute alusel 500 000.

Dokumendis tuuakse välja 89 juhtumit, mil Põhja-Korea tankerid tõenäoliselt toimetasid riiki rafineeritud naftasaadusi, mis võeti pardale merel laevalt-laevale tehtud ümberlastimisega.

Isegi juhul, kui iga tanker toimetas Põhja-Koreasse naftasaadusi kolmandiku oma maksimumlasti ulatuses, siis oleks saaduste maht üle kvoodi, ütleb USA.

USA ärgitas komiteed viivitamatult teavitama kõiki ÜRO liikmesriike ja avalikkust, et Põhja-Korea on kvooti eiranud, ning "tõhustama valvsust" rafineeritud naftasaaduste müümisel.

Trump avaldas kirja Kimilt

USA president Donald Trump avaldas neljapäeval kirja Kim Jong-unilt, milles Põhja-Korea liider on kindel USA ja Põhja-Korea suhete paranemises ning ärgitab presidenti astuma praktilisi samme usalduse suurendamiseks.

"Väga kena kiri Põhja-Korea esimehelt Kimilt. Astutakse suurepäraseid edusamme," teatas Trump Twitteris ning pani sõnumiga kaasa Kimi kirja koopia. Kirjal on kuupäev 6. juuli.

Kim ütleb kirjas, et 12. juunil toimunud kohtumine Trumpiga oli algus tähenduslikule teekonnale. Lisaks on ta kirjas kindel, et mõlema poole "siirad püüdlused... avada uus tulevik Põhja-Korea ja USA vahel teostub".

Allikas: Pompeo visiit P-Koreasse ei saanud halvemini minna

Valge Maja hinnangul ei saanud USA välisministri Mike Pompeo hiljutine visiit Põhja-Koreasse halvemini minna, ütles allikas Valgest Majast telekanalile CNN kolmapäeval.

Allika sõnul ei näinud Pompeo märki, et Põhja-Korea oleks liikunud tuumarelvitustamisega edasi.

Põhjakorealased ei võtnud arutelusid tõsiselt ning algselt lubatud kohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga jäi ära, lisas allikas.

Pompeo oli Pyongyangis 6.-7. juulil.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: