Ettevõtted on tänavu rohkem dividende välja maksnud

Juriidilise isiku tulumaksu laekumine 2018 jaanuar-mai
Juriidilise isiku tulumaksu laekumine 2018 jaanuar-mai Autor/allikas: Rahandusministeerium

Tänavu jaanuaris-mais on ettevõtete välja makstud dividendide summa kasvanud pea seitse protsenti ning ulatub ligi miljardi euroni.

 

Maksu- ja tolliameti andmetel deklareeris 2017. aasta jaanuar-mai seisuga maksustatavaid dividende 8314 juriidilist isikut summas 792 miljonit eurot. Sel aastal deklareeris samal perioodil maksustatavaid dividende kokku 7556 juriidilist isikut summas 845,5 miljonit eurot.

Seega on sel aastal makstud pea seitse protsenti suurem summa dividende kui möödunud aastal samal ajal.

Neid juriidilisi isikuid, kes deklareerisid sel aastal perioodil jaanuar-mai dividende, kuid 2017. aastal ei deklareerinud dividende, oli kokku 1655. Nad deklareerisid kokku dividende 261,9 miljonit eurot. Järelikult on uusi dividendimaksjaid juurde tulnud.

Juriidilisi isikuid, kes ei ole sel aastal dividende deklareerinud, kuid on deklareerinud 2017. aastal dividende oli 10 301. Nad maksid 2017. aastal kokku dividende 601,9 miljonit eurot.

Möödunud aastal deklareeris maksustatavaid dividende kokku 16 248 juriidilist isikut.

Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Kaia-Liisa Kallas ütles ERR-ile, et võrreldes omavahel 2017. ja 2018. aasta perioode jaanuarist maini, tuli peamine maksustatud dividende kasv finants- ja kindlustustegevuse sektorist.

"Vaadeldes ettevõtteid, mis deklareerisid 2018. aastal dividende, kuid ei teinud seda 2017. aastal, siis nendest on kõige enam deklareerinud maksustavaid dividende töötleva tööstuse ettevõtted ning info- ja sideettevõtted," lisas Kallas.

Rahandusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna peaspetsialist Kristina Haavala ütles ERR-ile, et riigieelarve strateegia ettevõtte tulumaksu laekumise prognoos 2018. aastaks on 561 miljonit eurot. Haavala lisas, et enamlaekumise põhjuseks on nn küpseid ettevõtteid puudutav seadusemuudatus.

Sellest aastast jõustunud seadusemuudatus sätestas küpsesse faasi jõudnud ettevõtete regulaarsetele kasumijaotistele madalama (14 protsenti) maksumäära.

Regulaarne kasumijaotis on summa, mis on väiksem või võrdne äriühingu
eelneva kolme aasta keskmise jaotatud kasumiga, mis kuulus maksustamisele Eestis. Kui kasumijaotis ületab keskmist summat, siis maksustatakse kasumijaotis jätkuvalt 20-protsendilise maksumääraga.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: