Aivar Hundimägi. Valitusliidu maksu-uperpallid ({{commentsTotal}})

Foto: Äripäev

Viimaseid nädalaid ametis olev valitsus on teinud lisaks alkoholiaktsiisiga puusse panemisele kaks jämedat viga tulude maksustamise muutmisel, leiab Aivar Hundimägi Vikerraadio päevakommentaaris.

Inimesed jooksid eelmise nädala lõpus tekkinud tulude deklareerimise võimalusele tormi. Esimese deklareerimispäeva keskpäevaks oli esitatud ligi 200 000 deklaratsiooni. 

Maksuameti hinnangu kohaselt peab riik tagastama maksumaksjatele ligi 200 miljonit eurot. See summa on nii suur, sest paljud maksumaksjad kasutasid mullu ettenähtust vähem tulumaksuvabastust. Seetõttu peab riik tagastama inimestele umbes 141 miljonit eurot, ülejäänud tagastatavad summad on seotud teiste maksusoodustustega. Kokku peaks tulumaksu tagasi saama üle poole miljoni maksumaksja.

Seda suurt tagastatavat tulumaksusummat on valitsusliidu poliitikud juba üritanud esitleda kui eelmisel aastal kehtima hakanud tulumaksureformi suurt plussi. Tegelikult pole selles suures tagastatavas summas mitte midagi head. 

Sisuliselt on riik ilma intressita hoidnud enda käes maksumaksjate raha ehk inimese poolt vaadates on käitutud ebaratsionaalselt. Keskmiselt tagastatav tulumaksu summa on 380 eurot. Selle 380 euro ostujõud täna on väiksem, kui see oli aasta või pool tagasi, rääkimata veel sellest, kui inimesed oleksid riigi käes olnud summa ise edasi investeerinud.

Tagastatava tulumaksu suur summa näitab, et tulumaksuvabastuse astmetega on tekitatud maksumaksjate seas segadus, mistõttu inimesed jätsid neile tehtud maksusoodustuse kasutamata. Tulumaksuvaba miinimumi kasutamata jätmine moonutab ka riigi üldist maksulaekumist, sest jätab ekslikult mulje, et eelmisel aastal laekus üksikisiku tulumaksu prognoositust oluliselt rohkem. 

Teine Jüri Ratase valitsuse küsitav maksumuudatus puudutab dividendide maksusoodustust. Tõenäoliselt on ka see üks nendest muudatustest, mida valimisdebattides üritatakse esitada praeguse valitsuse suure töövõiduna. 

Eelmise aasta jaanuari alguses jõustus tulumaksuseadus, millega kehtestati 14protsendiline tulumaksumäär regulaarsetele dividendidele. Ehk kui ettevõtja jagab igal aastal dividende, siis saab ta seda teha madalama maksumääraga. Konks on aga selles, et madalamat maksumäära on lubatud kasutada ainult juhul, kui kasum jaotatakse juriidilistele isikutele. 

Sisuliselt otsustas Jüri Ratase valitsus Isamaa pealekäimisel teha Eestis tegutsevatele suurtele välisfirmadele maksukingituse. Muudatuse positiivne mõju on see, et välisomanikele kuuluvad ettevõtted on motiveeritud maksma regulaarselt dividende ja seetõttu laekub ka riigieelarvesse rohkem ettevõtte tulumaksu. 

Eesti majandusele pole aga sellest maksumuudatusest suurt kasu, sest täiendav maksuvõit rändab madalama määra tõttu riigist välja. Kasulik on see muudatus näiteks Eestis tegutsevate pankade välismaistele omanikele või ka minu enda tööandja Äripäeva rootslastest omanikele. 

Audiitorbüroo KPMG maksuekspert Joel Zernask nimetas Äripäeva raadiosaates "Teabevara tund" dividendide maksusoodustust möödunud aasta kõige rumalamaks ja destruktiivsema mõjuga maksumuudatuseks Eestis. Põhjus selles, et selle maksusoodustusega premeerib riik neid ettevõtteid, kes otsustavad Eesti majandusse enam mitte panustada.

Maksuekspert Joel Zernaski hinnangul soodustab dividendide maksusoodustus ettevõttest raha välja viimist, selle asemel et firmad panustaksid seda regionaalsesse arengusse, innovatsiooni, palgatõusu ja uute töökohtade loomisesse. 

Loomulikult on kirjeldatud maksumuudatustel ka plusse. Näiteks võib väita, et kui kasumi ettevõttest välja võtmine on madalalt maksustatud, siis on see üks argument konkreetsesse riiki investeerimisel. Samas kehtib Eestis investeeringute tulumaksuvabastus, mis on välisinvestoritele veelgi parem motivaator Eestit oma tegevuskohaks valida. 

Viimaseid nädalaid ametis olev valitsus on teinud lisaks alkoholiaktsiisiga puusse panemisele kaks jämedat viga tulude maksustamise muutmisel. Need vead ei hakka esimese hooga riigieelarvest silma, sest neid on poliitikutel lihtne peita hea maksulaekumise kattevarju taha ning nende muudatuse mõju ilmneb alles viitajaga. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain KooliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: