Tolliseaduse parlamendihääletus näitab pahameele suurust May Brexiti-kavale
Suurbritannia peaminister Theresa May peab esmaspäeval seisma silmitsi karmi Brexiti toetajatega oma erakonnas, kui nad püüavad jõuda kokkuleppele Euroopa Liidust lahkumise strateegias.
May võitleb oma poliitilise ellujäämise nimel pärast seda, kui avaldas Brexiti kava, mis vihastas tema Konservatiivse Partei euroskeptikuid – nende hinnangul jätab kava Suurbritannia liiga tugevalt Brüsseliga seotuks, vahendab Reuters.
Esmaspäeval peaks saama selgeks, kui suures ohus May positsioon päriselt on, kuna euroskeptilised parlamendiliikmed teevad parlamendidebatis rea ettepanekuid, millega soovivad karmistada valitsuse pakutud tolliseadustikku.
Maylt ei oodata muudatuste tõttu murdumist – pigem arvatakse, et ta võib oma valitsusel käskida toetada kõige vähem vastuolulisi muudatusettepanekuid, et vähendada mässu mõju, seejuures oma lahkumisplaanist päriselt loobumata.
"Ma olen kindel, et Theresa May ei taha Konservatiivset Parteid lõhestada ja seega saab ta aru, et parlamendiaritmeetika paratamatu tagajärg on see, et ta peab [Brexiti poliitikat] muutma, et hoida erakonda ühtsena," ütles tolliseadusse muudatusettepanekuid teinud euroskeptik Jacob Rees-Mogg.
Kui peaminister otsustab võidelda ja paljud tema erakonnakaaslased otsustavad mässata, õõnestab see May juhtimisvõimet ning võimet viia ellu Brexiti plaan, milles tema valitsus sel kuul lõpuks kokku leppis.
Kokkulepe, mis on vaid algpunkt läbirääkimisteks Euroopa Liiduga, on juba viinud Brexiti ministri David Davise ja välisminister Boris Johnsoni tagasiastumiseni.
Toimetaja: Anette Parksepp