Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Matti Maasikas: Brexiti-skeem, mida Briti valitsus pakub, on väga keeruline

Matti Maasikas
Matti Maasikas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Välisministeeriumi asekantsler Matti Maasikas ütles Vikerraadio saates "Uudis +", et uue plaani kohaselt jääb Suurbritannia valitsus osaliselt EL-i siseturule.

"Valge raamat 104-l leheküljel on oluline edasiliikumine võrreldes Briti valitsuste seniste positsioonidega," ütles Maasikas.

Suurbritannia valitsus tunnistab endale, et siiski tuleb üle võtta EL-i kaupade standardid ja regulatsioonid ning Suurbritannial ei ole nende standardite ja reeglite osas otsustusõigust, selgitas Maasikas.

Lisaks tõi Maasikas välja, et Suurbritannia soovib jääda EL-iga tolliliitu, mis peaks vältima piiri tekkimist Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vahel.

Poliitikud tunnistavad, et valitsus liigub õiges suunas, kuid Maasika sõnul päris ühtset seisukohta pole. Oluline on oodata ülejäänud 27 EL-i liikmesriigi vastust, lisas Maasikas.

"See skeem, mida Briti valitsus välja pakub, on tõesti keeruline," arvas Maasikas ning lisas, et tuleb luua uus kaubandussüsteem ja vaja läheb uusi tehnoloogiaid. Selle osas kokkuleppimine võib Maasika arvates olla pikema perioodi kui kahe aasta vältel.

"Neid ettepanekuid tuleb vaadata kui Briti valitsuse uutmoodi tahteavaldust ja selle üle alles hakatakse läbi rääkima," lisas mees.

Maasikas mainis ka seda, et EL-i poolsed reaktsioonid on olnud üsna ettevaatlikud ja tagasihoidlikud, sest saadakse aru, kui keerulises positsioonis Briti valitsus praegu on.

Kõige suuremaid vaidluseid on asekantsleri arvates oodata sel teemal, kuidas topelttollikorraldus toimuda saab. Lisaks tekib küsimus, kuidas kindlustada see, et Ühendkuningriik järgib kõiki EL-i reegleid ja standardeid.

Maasikas tõi välja, et Ühendkuningriigi majandusest 80 protsenti moodustavad teenused.

"London Cityst, rahanduskeskusest, on juba karjeid kostunud. Tunnistatakse, et Briti finantsteenuste pääs Euroopa Liidu turule saab olema palju kehvem või palju raskem kui praegu," ütles Maasikas ning lisas, et Briti valitsus on oma analüüsis ka sellest lähtunud, kas on võimalik sõlmida iseseisvaid kaubandusleppeid kolmandate riikidega.

Maasikas ütles, et nn karmi Brexiti pooldajate tundeid võtab kokku Boris Johnsoni lause: "Unelm Brexitist on suremast."

Britid ei osanud Maasika sõnul sellega arvestada, et Euroopas on toimunud suur integratsioon ning tekkinud sidemeid lahti harutada on väga keeruline ja kulukas.

Maasikas uskus, et enne igasuguseid rahvahääletusi Suurbritannias Brexiti kohta tuleb teha palju eeltööd.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: