Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Endine minister kutsub patiseisu lõpetamiseks uuele Brexiti referendumile

Foto: Empics Entertainment/Scanpix

Suurbritannia endine minister kutsus esmaspäeval korraldama uut referendumit, et lõpetada parlamendi patiseis Brexiti osas. Endise haridusministri hinnangul ei paku peaminister Theresa May ettepanek uuteks sidemeteks Euroopa Liiduga kellelegi rahuldust.

Endine haridusminister Justine Greening, kes lahkus valitsusest jaanuaris, ütles, et May läbirääkimistaktika ei saa pakkuda rahulolu neile, kes soovivad ranget lahkumist Euroopa Liidust, ega ka neile, kes on täielikult Brexiti vastu, vahendas Reuters.

"Me lohistame jäämise poolt hääletajad Euroopa Liidust välja kokkuleppe nimel, mis tähendab endiselt paljude EL-i reeglite järgi tegutsemist, aga mitte sõnaõigust reeglite kujundamisel," kirjutas Greening ajalehes The Times.

"See pole see, mida [jääjad] soovivad, ja kui nad kuulevad sellele lisaks, et lahkumise pooldajad on õnnetud, siis nad küsivad: "Mis on selle mõte?" Lahkujate jaoks ei too see kokkulepe lihtsalt piisavat eraldumist Euroopa Liidust, mida nad soovisid."

May on välistanud referendumi kordamise, millega britid hääletasid 2016. aastal 52-48 protsendiga, et soovivad Euroopa Liidust lahkuda.

May Brexiti läbirääkimiste strateegia seab eesmärgiks lähedase suhte EL-iga pärast Suurbritannia lahkumist ühendusest 2019. aasta märtsis. Peaministri valitsus suutis strateegias leppida kokku alles sel kuul, pärast kaht kuud jagelemist. Kaks ministrit lahkusid läbirääkimisstrateegia protestiks ametist.

May seisab nüüd silmitsi Brexiti toetajate võimaliku mässuga oma Konservatiivses Parteis, kuna nad soovivad, et peaminister oma plaanist loobuks. Esmaspäeval hääletab parlament Brexiti-järgse tollirežiimi seaduse muudatuste üle. May on rahulolematutele seadusandjatele öelnud, et nad peavad teda toetama või riskima sellega, et Brexitit ei pruugi üldse tulla.

Greening ütles, et kuna Brexiti nägemus on tekitanud lahkhelisid nii konservatiivide seas kui opositsiooniliste leiboristidega, tuleks korraldada uus hääletus, milles rahvas saaks valida May plaanide vahel, "kokkuleppeta" lahkumise vahel ning EL-i jäämise vahel.

"Ainus võimalus on võtta lõplik Brexiti otsus ära ummikusse jooksnud poliitikute käest, ära tagatoakokkulepetest, ja anda see tagasi inimestele," ütles endine minister.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: