Times: May ähvardas mässumeelseid parteikaaslasi järjekordsete valimistega

Briti peaminister Theresa May alamkojas.
Briti peaminister Theresa May alamkojas. Autor/allikas: PA/Scanpix

Ajaleht The Times kirjutab, et Briti peaminister Theresa May ähvardas oma mässumeelseid parteikaaslasi uute ennetähtaegsete valimiste korraldamisega.

Konservatiivse Partei ridades on hulgaliselt neid liikmeid, kes pole nõud peaminister May poolt välja pakutud Brexiti plaaniga. Kusjuures mässumeelseid parteikaaslasi on erinevaid. Üks osapool on need, kes toetavad nn karmi Brexitit, kelle seas on näiteks sõnakas rahvasaadik Jacob Rees-Mogg ja eksministrid Dadid Davis ning Boris Johnson. Samuti on valitsusparteis neid, kes olid enne referendumit häälekalt Euroopa Liitu jäämise poolt ning kes on vähemal või rohkemal määral sellel seisukohal ka praegu - ehk nn remainer'id toetavad eelkõige väga pehmet Brexitit ehk ulatuslikku seotust EL-iga ka pärast liidust lahkumist.

Teisipäeval vältis May napilt kaotust parlamendis, kui parteikaaslastest remainer'id, keda juhtisid eksministrid Stephen Hammond and Nicky Morgan, üritasid tema Brexiti-plaani muudatusi sisse viia. Täpsemalt sooviti kaubandusreegleid muuta eelnõuga, mis oleks teinud valitsusele kohustuslikuks rääkida läbi tolliliidu lahendus juhul, kui 2019. aasta jaanuariks ei õnnestu Ühendkuningriigil sõlmida EL-iga tulevast vabakaubanduslepet.

Muudatuse vastu hääletas 307 ja poolt 301 saadikut ning May pääses vaid seetõttu, et osa Brexiti-meelseid leiboriste tuli talle appi.

Times kirjutab, et alamkojas Konservatiivse Partei hääletusdistsipliini eest vastutavad rahvasaadikud ehk nn whip'id olid mässumeelseid parteikaaslasi hoiatanud, et kui viimased peaministri Brexiti-plaani tollide teemal läbi kukutavad, kutsub May juba sel suvel esile ennetähtaegsed valimised.

Viimase nelja aasta jooksul on Suurbritannias toimunud Suurbritannias neli olulist valimisprotsessi - Šotimaa iseseisvusreferendum 2014. aastal, tavapärased parlamendivalimised 2015. aastal, Brexiti-referendum 2016. aastal ja eelmisel aastal toimunud ennetähtaegsed valimised, mille peaminister ise ellu kutsus. May jaoks olid ennetähtaegsed valimised suureks poliitiliseks tagasilöögiks, sest ta kuulutas need välja eesmärgiga oma partei võimu parlamendis kasvatada, kuid selle asemel kaotas ta hoopis parlamendienamuse ning sai valitsuse moodustada ainult tänu Põhja-Iirimaa unionistidelt saadud häältele.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: