Valge Maja: Trump ei kaalu Ukraina referendumi toetamist

{{1532169000000 | amCalendar}}
Foto: Grigori Dukor/Reuters/Scanpix

Valge Maja teatas reedel, et president Donald Trump ei kaalu toetust Venemaa presidendi Vladimir Putini tehtud ettepanekule korraldada Ida-Ukrainas referendum.

"Administratsioon ei kaalu referendumi toetamist Ida-Ukrainas," kinnitas rahvusliku julgeoleku nõukogu pressiesindaja Garret Marquis The Hilli teatel.

Tema sõnul tuleb järgida 2015. aastal sõlmitud Minski leppeid, et regioonis rahu saavutada, ning need ei sisalda mingisugust referendumivõimalust.

"Lisaks ei oleks referendumi korraldamine Ukraina osas, mis ei ole valitsuse kontrolli all, legitiimne," märkis Marquis.

Bloomberg kirjutas neljapäeval, et kahe allika sõnul oli Putin Vene diplomaatidele ja kõrgetele ametnikele öelnud, et oli Helsingi tippkohtumisel teinud Trumpile ettepaneku korraldada Ida-Ukraina konflikti lahendamiseks seal referendum.

Riigipead olevat Putini sõnul kokku leppinud, et ei räägi plaanist avalikult, andmaks Trumpile aega seda kaaluda.

Vene suursaadik: Putin tegi Trumpile Ukraina osas konkreetse pakkumise

Vene president Vladimir Putin tegi esmaspäevasel kohtumisel Helsingis USA presidendile Donald Trumpile konkreetse ettepaneku Ukraina kohta, ütles Vene suursaadik Washingtonis Anatoli Antonov BNS-i teatel.

"Seda probleemi on arutatud ning on tehtud konkreetseid ettepanekuid selle kohta, kuidas seda küsimust lahendada," lausus Antonov Ukraina konflikti kohta.

Antonov eitas Putini-Trumpi salakokkuleppeid Helsingi kohtumisel. Vene pool tegi tema sõnul mitu tõsist ettepanekut, millest mõned tegi Vladimir Putin pressikonverentsil teatavaks.

"Mingeid salakokkuleppeid ei olnud, olid arutelud Süüria ja Ukraina teemal ning ekspertidele anti konkreetsed korraldused nendes valdkondades töötada," lisas ta.

Venemaa annekteeris Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare 2014. aasta märtsis pärast selle jõuga hõivamist ning kiirkorras läbiviidud rahvahääletust. Sama aasta aprillis puhkes Venemaa mahitusel ja osalusel Donbassis ülestõus, mis viis tänaseni kestva sõjani.

Osa Ukraina Donetski ja Luganski oblastite territooriumist on separatistide ja Vene vägede kontrolli all ning rindejoonel Ukraina vägedega käib endiselt regulaarne sõjategevus.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: