Trump: USA jääb alati Ukraina kõrvale, kui see oma iseseisvust kaitseb

{{1535008980000 | amCalendar}}
USA sõdurid Kiievis reedese iseseisvuspäeva paraadi peaproovil.
USA sõdurid Kiievis reedese iseseisvuspäeva paraadi peaproovil. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump ütles Ukraina riigipeale Petro Porošenkole saadetud iseseisvuspäevatervituses, et Ühendriigid jäävad Kiievi kõrvale, kui see oma iseseisvust kaitseb, edastas Porošenko pressiteenistus neljapäeval.

"Ameerika rahva nimel tahan õnnitleda Teid ja Ukraina rahvast iseseisvuse 27. aastapäeva puhul, mida tähistate 24. augustil," seisis läkituses.

Õnnitluses märgitakse samuti, et USA valitsus jätkab tööd Ukrainaga ja jääb alati toetama pingutusi demokraatlike asutiste, õigusriigi ja majanduskasvu tugevdamiseks ning korruptsiooniga võitlemiseks.

"Ukraina rahval on, mille üle uhkust tunda: neli aastat võitleb Ukraina mehiselt Vene agressiooniga ja on õnnistatult ere kodanikuühiskond, mille majandus kasvab ja edenevad relvajõud, mis on võimsamad kui iial varem," märkis Trump.

USA president võttis kokku: "Pidage palun meeles, et USA on alati Ukraina kõrval ajal, kui see kaitseb oma iseseisvust ja terviklikkust rahvusvaheliselt tunnustatud piirides."

Ta soovis Ukrainale rahulikku, edukat ja õnnelikku aastat.

Kiiev: USA võib eraldada Ukrainale 78 miljonit dollarit täiendavat abi

USA kavatseb pakkuda Ukrainale 78 miljonit dollari eest täiendavat rahvusvahelist tehnilist abi, seisab Ukraina majandusarenguministeeriumi veebilehel.

"Valitsus kiitis 22. augustil heaks täiendavate lepingute allkirjastamise Ukraina-USA 2014. aasta 14. septembri juhtimise läbipaistvuse ja stabiilsuse majandusarengu lepingu juurde. Sellekohased korraldused valmistas ette majandusarengu ministeerium seoses USA kavatsusega võimaldada täiendavaid vahendeid lepingu eesmärkide saavutamiseks," seisis teates.

Muu seas saab Ukraina 54,4 miljonit dollarit investeerimistegevuse kättesaadavaks tegemiseks Ukraina keskklassile, energiatõhususe ja -ohutuse suurendamiseks ning majanduse erasektori tugevdamiseks, märkis ministeerium.

Vene asevälisminister süüdistas Volkerit kallutatuses Ukraina kasuks

USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker mängib Donbassi rahuprotsessis "Kiievi väljakupoolel", ütles Vene asevälisminister Sergei Rjabkov.

"Me oleme näinud arvukaid avaldusi USA eriesindajalt Ukraina läbirääkimistel, kes ilmselgelt mängib Kiievi väljakupoolel. See näitab seda, kui suures ulatuses on ameeriklased oma surve ja ühepoolsete meetmete poliitikas kaotanud kompromissiharjumuse probleemide lahendamiseks," sõnas Rjabkov ajakirjale Meždunarodnaja žizn.

Eelmisel nädalal ütles Volker, et USA jätkab sanktsioonide lisamist Venemaale, kuni Venemaa ei rakenda meetmeid rahu saavutamiseks Donbassis ja ei alusta koostööd vastava lahenduse leidmiseks.

Kiiev: Donbassis hukkus neli Ukraina sõdurit

Donbassis ühendjõudude operatsiooni piirkonnas hukkus neljapäeval viietunnises lahingus neli Ukraina sõdurit ja seitse sai haavata, ütles kaitseministeeriumi kõneisik Dmõtro Gutsuljak.

Tema teatel lähenes vaenlane umbes kell kuus hommikul suurtükitule varjus Ukraina mehhaniseeritud brigaadi eesliinile Luganski oblastis Krõmskes "ja üritas hõivata Bahmuti maantee vaatlusposte".

"Brigaadi juhatus saatis rünnakut tagasi lööma reservid ja andis vastutuld, mille tulemusena löödi vaenlane tagasi. Vastase kaotusi täpsustatakse," ütles Gutsuljak.

Ukraina president Petro Porošenko kinnitas neljapäeval Kiievis relvanäitust avades nelja sõduri surma ja seitsme haavatasaamist. Porošenko andmeil kaotasid Luganski Kremli toetatud võitlejad kaheksa meest surnute ja üksteist haavatutena, Ukraina vägi aga taastas lahutusjoone.

Ta ütles, et "venelased üritavad alatult Minski leppeid rikkudes rünnata meie sõjaväe positsioone, kuid meie vägi ja relvad on juba teistsugused".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: